Czytasz dzięki

Braster w walce z rakiem piersi

opublikowano: 24-10-2014, 00:00

Prace nad Braster Tester, urządzeniem do diagnostyki raka piersi, będą kontynuowane z dotacją NCBR — ponad 9 mln zł.

Notowana na rynku NewConnect spółka Braster rozpoczęła współpracę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i w ramach programu INNOMED otrzymała ponad 9 mln zł dotacji. Pieniądze pozwolą na kontynuację prac nad urządzeniem Braster Tester do diagnostyki raka piersi, bazującym na ciekłokrystalicznej termografii kontaktowej. Produkt na rynek ma zostać wprowadzony w dwóch wersjach: jedna trafi do klinik i gabinetów lekarskich; druga, w zminimalizowanej wersji, będzie sprzedawana klientom indywidualnym. Uzyskana dotacja ma wesprzeć komercyjną wersję urządzenia. Z szacunków spółki wynika, że dalsze prace nad projektem będą ją kosztować ponad 3,2 mln zł, z czego dofinansowanie z NCBR wyniesie ponad 2 mln zł. Blisko 7 mln zł z dotacji zostanie przeznaczone na całkowite sfinansowanie badań klinicznych. Ich realizacją zajmie się Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaangażowane w realizację projektu. Teraz poziom skuteczności urządzenia i samej technologii zostanie sprawdzonyna grupie ponad 2 tys. kobiet.

— Chcemy potwierdzić, że zbliżamy się do takiej wersji urządzenia, która będzie mogła zostać wprowadzona do seryjnej produkcji — wyjaśnia Henryk Jaremek, dyrektor operacyjny w spółce Braster.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy, wyniki wcześniejszych analiz wypadły obiecująco a urządzenie zostało od tej pory dopracowane, czas więc na kolejne testy. Prace nad projektem, już pod szyldem spółki Braster, prowadzone są od 2008 r. Firmę wspólnie założyła piątka polskich naukowców; w zespole poza Henrykiem Jaremkiem, związanym również z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie są m.in. Paweł Basta z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Marcin Trzyna związany z Politechniką Krakowską i Akademią Górniczo- Techniczną w Krakowie. A prace nad zastosowaniem ciekłokrystalicznej termografii kontaktowej w diagnostyce nowotworowej i patologii piersi prowadzone są także z zespołami naukowymi z czterech ośrodków akademickich w Polsce: Politechniką Wrocławską, Politechniką Warszawską, Collegium Medicum UJ oraz Wojskową Akademią Techniczną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane