BRAU-UNION CHCE ŁĄCZYĆ BROWARY

Paweł Mazur
07-11-2000, 00:00

BRAU-UNION CHCE ŁĄCZYĆ BROWARY

Zarządy spółek austriackiej grupy przeniosą się do stolicy

Planowane na przyszły rok połączenie struktur browarów należących do Brau-Union pociągnie za sobą redukcję portfela marek i zatrudnienia. Pozwoli to na ograniczenie kosztów działania grupy.

Wszystko wskazuje na to, że w 2001 roku dojdzie do oficjalnego połączenia struktur browarów należących do austriackiej grupy Brau-Union. W jej skład wchodzą rzeszowski browar Van Pur, bydgoski Kujawiak oraz Browary Warszawskie. Te ostatnie wciąż czekają na zgodę na wejście inwestora strategicznego.

Integrowanie sił

— Wejście inwestora do naszej firmy spowodowało oszczędności w organizacji działania browaru, a dodatkowo zyskaliśmy know- -how — mówi Marek Krzystkiewicz, prezes zarządu Van Pura.

Zarówno zarząd Van Pura, jak też inne zarządy przejętych browarów przeniosą się do Warszawy, gdzie zostanie ulokowana główna siedziba austriackiego koncernu na Polskę. Prace nad stworzeniem warszawskiej centrali prowadzone są już od kilku miesięcy. Połączenie ma ułatwić zarządzanie strukturą grupy, ograniczyć koszty jej działania i ujednolicić politykę związaną m.in. z reklamą oraz usprawnianiem sieci dystrybucji.

Nie jest wykluczone, że w ramach zmian i redukcji kosztów nastąpi porządkowanie portfela marek produkowanych przez poszczególne browary. Spowoduje to ograniczenie ich liczby z kilkunastu do kilku wiodących gatunków w niedalekiej przyszłości. Poszukiwanie oszczędności zaowocuje też przypuszczalnie redukcjami zatrudnienia w poszczególnych browarach, co już wcześniej sugerowali przedstawiciele austriackiego inwestora.

Van Pur jest od kilku miesięcy producentem licencyjnego piwa Kaiser i Steffl. Nie jest wykluczone jednak, że w ramach zmian produkcja licencyjnych marek zostanie przeniesiona np. do Warszawy, co pozwoli im mocniej zaistnieć na rynku. Wydatki reklamowe Brau-Union na promocję medialną Kaisera wyniosły w 2000 roku około 7 mln zł.

Planowane zakupy

Austriacy rozglądają się za kolejnymi akwizycjami. Na rynku dużo mówi się o możliwym przejęciu Browarów Lubelskich Perła. Zarząd Brau-Union zapowiada, że do końca przyszłego roku chciałby opanować 10 proc. polskiego rynku piwa.

Już teraz austriacki inwestor zajmuje trzecią pozycję na piwnym rynku, plasując się za Grupą Żywiec i Kompanią Piwowarską. W polu Austriacy zostawili, tradycyjnie zajmujący do tej pory trzecią pozycję, browar Okocim. Kolejne przejęcia spowodują, że ambitne plany Brau-Union są jak najbardziej realne do wykonania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BRAU-UNION CHCE ŁĄCZYĆ BROWARY