Brazylijska hossa trwa

Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers DM
opublikowano: 14-03-2008, 00:00

Okres dekoniunktury z reguły nie sprzyja rynkom wschodzącym. Z racji wyższego ryzyka i często mniejszej płynności spadki cen są tu bardziej dotkliwe niż na rynkach rozwiniętych. Od początku listopada zeszłego roku amerykański S&P500 stracił nieco ponad 15 proc., za to WIG20 aż 25 proc., a indeks chińskiej giełdy ponad 37 proc. I to w sytuacji, gdy uważa się, że właśnie rynki wschodzące mogą być ratunkiem dla globalnej gospodarki. Jest jednak jeszcze rynek akcji, gdzie kilkuletnia hossa ciągle trwa — chodzi o Brazylię. Ostatnie cztery miesiące to również w sumie okres spadku, ale niewielkiego, zamykającego się jedynie w 5 proc. Podczas gdy większość giełd walczy o obronę styczniowych minimów, brazylijski indeks Bovespa od 23 stycznia zyskał 17 proc.

Brazylia, która kilka lat temu była na krawędzi bankructwa, po raz pierwszy w historii jest światowym kredytorem netto. Dlaczego? Okazuje się po raz kolejny, że warto przyglądać się rynkom surowcowym. Brazylia jest największym światowym producentem kawy i cukru oraz drugim największym wytwórcą soi. Jest też istotnym producentem kukurydzy czy ryżu. Ceny produktów żywnościowych są zdecydowanym hitem początku 2008 r. Brazylia zajmuje też wysokie miejsca w rankingach wydobycia wielu metali, w tym aluminium czy żelaza. Wreszcie jest drugim największym, po Wenezueli, producentem ropy naftowej w Ameryce Południowej, choć spora część zaspokaja krajowe potrzeby. Podobnie jak na przykład w Australii, sporą wagę w indeksie mają spółki wydobywcze czy producenci rolni. Oczywiście nie jest powiedziane, że brazylijski indeks będzie liderem także w kolejnych miesiącach.

Ostatecznie rynki surowcowe są mocno wykupione i w wielu przypadkach niewykluczone są spadki cen, co zapewne przełożyłoby się na notowania Bovespy. Warto o tym uroku pamiętać.

Przemysław Kwiecień

X-Trade Brokers DM

przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers DM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy