BRIC schudnie o literę

RYNKI: Po nałożeniu sankcji na Rosję inwestorzy przesuwają kapitały do pozostałych trzech największych rynków rozwijających się.

Pod koniec lipca indeks giełd z krajów rozwijających się MSCI Emerging Markets, za którego w 33 proc. odpowiadają Chiny, Indie i Brazylia, znalazł się najwyżej od półtora roku. Jednocześnie fundusze rynków wschodzących odnotowały w ubiegłym tygodniu największe przypływy od początku ubiegłego roku. Od reszty stawki wyraźnie jednak odstaje rosyjski indeks MICEX, który cierpi z powodu nałożenia na Moskwę sankcji po zestrzeleniu nad Ukrainą malezyjskiego samolotu cywilnego.

— To będzie rok giełd BRIC, ale bez R — powiedziała w wywiadzie dla Bloomberga Masha Gordon, szefowa działu akcji z rynków wschodzących w towarzystwie Pimco. Tymczasem obliczająca wskaźniki rynkowe forma MSCI zdecydowała się na stworzenie miar wyłączających rynek rosyjski, przeznaczonych dla inwestorów, którzy nie chcą inwestować w kraju oskarżanym o wspieranie separatystycznych bojówek na Ukrainie. Od początku roku rosyjski MICEX spadł o 8,6 proc. W tym czasie indyjski SBE Sensex wzrósł o 20 proc., a brazylijska Ibovespa oraz chiński Shanghai Composite — o odpowiednio 8,5 proc. oraz 3,3 proc.

8,6 proc. O tyle od początku roku spadł rosyjski indeks MICEX.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BRIC schudnie o literę