Browar Amber zwiększy produkcję

Paweł Mazur
opublikowano: 16-11-2000, 00:00

Browar Amber zwiększy produkcję

Do 300 tys. hl mogą wzrosnąć w 2001 r. moce produkcyjne browaru Amber. Na początku 2001 roku firma z Bielkówka koło Gdańska zamierza uruchomić linię do rozlewu piwa w puszki. Wiele jednak zależy od piwnej koniunktury.

Browar Amber, należący do mniejszych zakładów branży piwowarskiej, w przyszłym roku może zwiększyć zdolności produkcyjne z 200 do 300 tys. hl rocznie.

— Wszystkie corocznie wypracowane zyski przeznaczamy na inwestycje w browar. W 2001 r. roku, jeżeli koniunktura rynkowa będzie sprzyjać, uruchomimy kolejne tankofermentory, które zwiększą zdolności produkcyjne. Ostatnio kupiliśmy linię do rozlewu piwa puszkowego o wydajności 10 tys. puszek na godzinę — mówi Dariusz Rejmus, dyrektor handlowy Browaru Amber.

W latach 1999-2000 na inwestycje związane z modernizacją linii produkcyjnych firma wydała ponad 20 mln zł. W ubiegłym roku Amber rozpoczął też budowę nowego biurowca. Inwestycja o wartości około 2 mln zł ma zostać zakończona na początku przyszłego roku

Amber, zlokalizowany w Bielkówku pod Gdańskiem, warzy piwo od 1994 roku. Wcześniej funkcjonował jako rozlewnia świadcząca usługi m.in. dla Elbrewery. Spółka jest prywatną firmą należącą do Andrzeja Przybyły. W pierwszym roku działalności moce produkcyjne browaru wynosiły zaledwie 50 tys. hl piwa rocznie.

— W ciągu sześciu lat działalności browaru nastąpiła całkowita wymiana maszyn browarnianych. Teraz w 95 proc. opieramy się na technologii zachodniej — dodaje dyrektor Rejmus.

Firma koncentruje się na sprzedaży „wokół komina“. Jak twierdzi dyrektor Rejmus, udział browaru na rynku Trójmiasta wynosi teraz około 35 proc. Browar chce zintensyfikować sprzedaż w pasie północnej Polski i na dobre zagościć w Warszawie.

Browar, zatrudniający ponad 60 osób, ma ambicję stać się już w niedalekiej przyszłości producentem średniej wielkości. W roku 2000 spółka chce sprzedać 130 tys. hl, a w roku 2001 planuje wzrost sprzedaży o około 20 proc. Jednak nie wiadomo, jaka będzie przyszłość tej wielkości producentów w kontekście planowanych na przyszły rok drastycznych podwyżek akcyzy.

Jest jeszcze szansa, że nie znikną one z mapy producentów piwa. Być może w tym roku małym zakładom zostaną przywrócone ulgi w podatku akcyzowym. Jednak planowane drastyczne podwyżki tego podatku w 2001 roku nie wróżą nic dobrego dla całej branży piwowarskiej, a tym bardziej dla małych firm, nie posiadających zaplecza kapitałowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Browar Amber zwiększy produkcję