Bruksela tropi pomoc państwa

Katarzyna Jaźwińska
25-08-2004, 00:00

Komisja Europejska wszczęła postępowanie dotyczące wsparcia rządu dla huty. Ma też wątpliwości związane z jej prywatyzacją.

Komisja Europejska nie zgadza się z programem restrukturyzacji Huty Częstochowa (HCz), której majątek dzierżawi Huta Stali Częstochowa (HSCz).

Bruksela wszczęła postępowanie wyjaśniające, czy obu spółkom była udzielana niedozwolona pomoc publiczna. Komisja ma wątpliwości co do spłacenia należności wszystkich wierzycieli publicznych.

Aktywa dla wierzycieli

Zgodnie z planem, z HCz mają zostać wyłączone grunty nieprodukcyjne i spółka energetyczna Elsen. Aktywa te przejmie spółka operatorska, która ma szukać inwestorów. Jeśli ich znajdzie, wierzyciele publiczni (ZUS, fiskus etc.) otrzymają zwrot należności. Niehutniczym majątkiem mają być bowiem zabezpieczone należności wobec wierzycieli publicznych. Wartość tych aktywów wynosi 223 mln zł, co stanowi około 62 proc. publicznych zobowiązań huty.

Arkadiusz Krężel, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, twierdził, że plan restrukturyzacji HCz spełnia tzw. test prywatnego inwestora. Oznacza to, że wierzyciele publiczni, podobnie jak prywatni, zabezpieczają należności majątkiem huty i otrzymają zwrot pieniędzy po jego sprzedaży. Na upadłości huty wierzyciele ponieśliby straty.

Test inwestora

Tymczasem Bruksela nie zgadza się z tą argumentacją. Podkreśla, że hutą jest zainteresowanych wielu inwestorów. Nie trzeba więc czekać aż spółka operatorska sprzeda majątek nieprodukcyjny — może kupić go inwestor. O hutę starają się LNM i Donbas. LNM już otrzymał wyłączność na negocjacje. Polski rząd zadeklarował, że wybierze inwestora tylko wówczas, gdy zaaprobuje go Bruksela. Inwestor ma kupić udziały HSCz i udziały w mającej postać spółce, do której będzie wniesiony majątek hutniczy.

,,Komisja ma wątpliwości, czy LNM będzie miał prawo do ich nabycia, dopóki nie zostanie wykluczone, że żadna pomoc państwa nie zostanie przekazana przez (...) Polskie Huty Stali, które zostały nabyte przez LNM“ — czytamy w dokumencie KE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bruksela tropi pomoc państwa