Brytyjscy ekonomiści przepraszają królową

PAP
opublikowano: 26-07-2009, 14:48

Grupa wybitnych ekonomistów brytyjskich wysłała królowej Elżbiecie II list, w którym przepraszają ją, że nie przewidzieli kryzysu finansowego - informuje w niedzielę tygodnik "Observer".

W trzystronicowym liście autorzy wskazują, że "finansowi spece", którzy sądzili, iż uda im się poradzić sobie z ryzykownymi długami i ochronić system finansowy, zawinili "myśleniem życzeniowym połączonym z nieposkromioną pychą".

"W skrócie, Wasza Królewska Mość, to, że nie udało się przewidzieć czasu, skali i dotkliwości kryzysu i mu zapobiec, było głównie (choć miało wiele przyczyn) porażką zbiorowej wyobraźni wielu światłych ludzi, zarówno w kraju jak i za granicą, w zrozumieniu zagrożeń dla całego systemu" - napisali ekonomiści.

Według "Observera", list jest odpowiedzią na pytanie królowej: "dlaczego nikt tego nie zauważył?", zadane podczas wizyty w londyńskiej School of Economics.

Pałac Buckingham odmówił komentarza w tej sprawie. Zaznaczył tylko, że królowa często omawia bieżące problemy z ekspertami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane