Brytyjska gospodarka straci nieco blasku

opublikowano: 08-06-2015, 11:53

Według najnowszej prognozy opublikowanej przez Konfederację Przemysłu Brytyjskiego (CBI), gospodarka Wysp, która do tej pory notowała najlepszy wynik odbicia spośród państw grupy G-7 nieco przystopuje, donosi Bloomberg.

Grupa biznesowa oczekuje obecnie średniego wzrostu na poziomie 2,4 proc. w tym roku oraz 2,5 proc. w roku 2016. Tymczasem w raporcie z lutego Konfederacja prognozowała dynamikę PKB na poziomie odpowiednio 2,7 i 2,6 proc. Korekta „wymuszona” została słabszym wynikiem osiągniętym przez brytyjską gospodarkę w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. kiedy to wzrost sięgnął zaledwie 0,3 proc. W przypadku kwartalnych zmian PKB projekcja grupy zakłada dynamikę rzędu średnio 0,6 proc. do końca roku.

Dynamika PKB Wielkiej Brytanii w proc.
Zobacz więcej

Dynamika PKB Wielkiej Brytanii w proc. Bloomberg

Zdaniem CBI brakującym ogniwem w solidnym wzroście krajowej gospodarki jest nieuchwytny – jak na razie - wzrost wydajności wymagany do trwałego pobudzenia wydatków gospodarstwa domowego. Obecnie jest ona napędzana głównie przez niskie ceny ropy naftowej. Aktualne szacunki Konfederacji zakładają także, że inflacja w tym roku pozostanie poniżej progu 1 proc. zanim przyspieszy do średnio 1,6 proc. w roku 2016 po tym jak zaniknie wpływ niższych kosztów paliw i żywności.

CBI liczy również na odbicia w eksporcie w przyszłym roku, które przyczyniło by się do zrównoważenia gospodarki w kierunku handlu zewnętrznego .

Zagrożenia pozostają w postaci niestabilności gospodarczej w Grecji i powolnego wzrostu strefy euro – ocenia  John Cridland, dyrektor generalny CBI. Dodaje, że „referendum unijne jest gorącym tematem w salach konferencyjnych w Wielkiej Brytanii. Firmy mają teraz pewność, że referendum odbędzie się, ale nie odnośnie samego jego wyniku".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Brytyjska gospodarka straci nieco blasku