Brytyjska gospodarka wzrosła mocniej od oczekiwań

opublikowano: 31-03-2016, 10:52

Brytyjska gospodarka zakończyła miniony rok w lepszej kondycji niż wcześniej szacowano, donosi Bloomberg.

PKB Wielkiej Brytanii wzrósł w czwartym kwartale 2015 r. o 0,6 proc. wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne. Wcześniejsza prognoza mówiła o wyniku na poziomie 0,5 proc. Kwartał wcześniej dynamika wzrostu wyniosła 0,4 proc.

Wielka Brytania, flaga
Wielka Brytania, flaga
Bloomberg

Jak pokazują szczegółowe dane, gospodarka napędzana była przede wszystkim przez konsumentów. Wydatki gospodarstw domowych zwiększyły się o 0,6 proc. pozwalając tym samym zrównoważyć 2 proc. spadek w inwestycjach biznesowych i niemal stagnację w eksporcie. 

Wsparciem dla gospodarki był też segment usług, który wzrósł o 0,8 proc. Z kolei produkcja przemysłowa zmniejszyła się o 0,4 proc. 

Zdaniem większości ekonomistów, kontynuacja negatywnych tendencji w globalnej gospodarce (m.in. spowolnienie w Chinach) w kolejnych miesiącach będzie jednak odciskać coraz większe piętno na wynikach brytyjskiej ekonomii. Prognoza opracowana przez agencję Bloomberg zakłada spowolnienie tempa wzrostu gospodarki Wielkiej Brytanii w tym roku do 2 proc. z 2,3 proc. po korekcie z 2,2 proc. w roku 2015. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane