Brytyjska poczta w rękach czeskiego miliardera

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 2024-12-16 12:23

Należąca do czeskiego miliardera Daniela Kretinskiego spółka EP Group uzyskała formalną zgodę brytyjskiego rządu na przejęcie Royal Mail. Kończy to trwające od kilku lat podchody do istotnych zmian właścicielskich w firmie, której część korzeni sięga połowy XVI wieku.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Royal Mail kosztować ma Kretinskiego około 3,6 mld GBP. Czech stanie się jej głównym akcjonariuszem poprzez zakup International Distribution Services, spółkę macierzystą RP. Negocjacje w tej sprawie nabrały rozpędu w maju br. choć o akwizycji mówiono już od ponad dwóch lat. Szacunki agencji Bloomberg wskazują, że miliarder będzie dysponował ponad 25 proc. akcji IDS.

Istotne zobowiązania

Zgoda brytyjskich władz była możliwa po podjęciu przez Kretinskiego szeregu zobowiązań. Wśród najważniejszych wymienia się dostarczanie listów i paczek do każdego miejsca w Wielkiej Brytanii oraz, że przez co najmniej trzy lata nie zmieni się właściciel poczty. Dodatkowo przez pięć najbliższych lat akcje Royal Mail mają być handlowane na londyńskiej giełdzie.

Rząd dysponować ma tzw. złotą akcją, która umożliwi mu blokowanie większych zmian w spółce, w tym wszelkich prób przeniesienia jej siedziby lub rezydencji podatkowej poza Wielką Brytanię.