BS -y GBW zarobiły netto 37 mln zł

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 23-08-2001, 00:00

BS-y GBW zarobiły netto 37 mln zł

Banki spółdzielcze skupione w Zrzeszeniu GBW pozyskały w I półroczu 2001 ponad 2,6 mld zł od klientów i z budżetów terenowych. Oznacza to wzrost depozytów o 26 proc. w stosunku do I półrocza 2000. Wartość kredytów i pożyczek udzielonych przez BS-y wzrosła w tym samym okresie o 23 proc.

Banki spółdzielcze wchodzące w skład Zrzeszenia Gospodarczego Banku Wielkopolski wypracowały po pierwszych sześciu miesiącach 2001 r. zysk netto w kwocie 37 mln zł, czyli o 35 proc. większy niż w analogicznym okresie roku 2000. Na koniec czerwca 2001 roku suma aktywów netto tych banków wyniosła 3,358 mld zł, co oznacza, że w ciągu ostatniego roku wzrosła o 583 mln zł, czyli 21 proc. Jej poziom kształtował się w poszczególnych bankach w przedziale od 3,4 do 154,1 mln zł. BS-y dysponowały na koniec czerwca sumą funduszy podstawowych i uzupełniających wysokości 312 mln zł — również o 21 proc. więcej niż na koniec czerwca 2000 roku.

Efekty fuzji

Niedawna fuzja Zrzeszenia GBW ze Zrzeszeniem Bałtyckiego Banku Regionalnego, sprawiła, że powstała jedna z największych w kraju instytucji finansowych zrzeszających banki spółdzielcze.

— Połączenie Zrzeszeń GBW i BBR pociągnęło za sobą wzrost sieci placówek oraz zakresu działalności handlowej. Efektem tego faktu jest również wzrost generowanych zysków oraz środków finansujących rozwój zrzeszenia — komentuje Zbigniew Górniak, dyrektor departamentu ekonomicznego GBW.

107 banków

W skład Zrzeszenia GBW wchodzi obecnie 107 banków spółdzielczych. Dysponuje ono siecią 556 placówek, zlokalizowanych głównie na terenie Wielkopolski, Pomorza Środkowego i Zachodniego i zarządza 58 bankomatami. Zrzeszenie GBW jest klasyfikowane na 17 miejscu wśród największych polskich banków. Gospodarczy Bank Wielkopolski powstał 11 lat temu z inicjatywy banków spółdzielczych z Wielkopolski i Polski południowo-zachodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu