Budimex zawarł ugodę z Krakowem i województwem

  • PAP
opublikowano: 14-12-2020, 16:36

Miasto Kraków i województwo małopolskie polubownie rozwiązały kontrakt z firmą Budimex na kompleksowa przebudowę ul. Kocmyrzowskiej, jednej z najważniejszych arterii wylotowych w Nowej Hucie. Sąd Okręgowy w Krakowie zatwierdził treść tej ugody.

Jak wyjaśnił w poniedziałek dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Łukasz Szewczyk, decyzja sądu kończy trwającą od wielu miesięcy patową sytuację w sprawie tej inwestycji drogowej.

W lutym 2018 roku władze Krakowa występując wspólnie z województwem małopolskim zawarły umowę z firmą Budimex na wykonanie w formule „zaprojektuj i wybuduj” rozbudowy ul. Kocmyrzowskiej pomiędzy ul. Drwina a miejscowością Prusy. Wartość kontraktu wynosiła ok. 97 mln zł, a termin wykonania zadania określono na pierwszy kwartał 2022 r.

Według przedstawiciela ZIM problemy z realizacją tego kontraktu pojawiły się już na etapie przygotowania dokumentacji projektowej.

„Pierwszy wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) – złożony jeszcze pod koniec 2018 roku – pozostał bez rozpatrzenia, z uwagi na brak uzgodnienia styku pomiędzy naszą inwestycją, a budową wschodniej obwodnicy Krakowa realizowaną przez GDDKiA w Krakowie” - wyjaśnił Szewczyk.

Według niego przez 2019 rok projektanci obu inwestycji prowadzili uzgodnienia, dotyczące rozwiązań technicznych w obszarze, gdzie łączą się obie inwestycje. Przed rokiem udało się dojść do porozumienia w tym względzie, co otworzyło drogę wykonawcy do ponownego uzyskania wszystkich wymaganych opinii i uzgodnień dla rozbudowy ul. Kocmyrzowskiej, a następnie do złożenia wniosku o ZRID.

W tym czasie – przypomniał dyrektor ZIM - Budimex SA , powołując się na konieczność wprowadzenia zmian do projektu względem programu funkcjonalno-użytkowego, wniósł o roszczenia finansowe na kwotę prawie 41 mln zł. W uzasadnieniu wskazano też przedłużający się czas projektowania zadania, co miało przełożyć się m.in. na wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny.

„Mając na względzie racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi nie mogliśmy się zgodzić na tak duże roszczenia. Kolejną kwestią było opóźnienie w realizacji umowy, gdzie cały czas w rozmowach z wykonawcą powoływaliśmy się na zapisy kontraktu, które mówiły o karach umownych w sytuacji braku realizacji przedmiotu umowy” - zaznaczył Szewczyk.

W związku z brakiem porozumienia pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, Budimex SA wystąpił w czerwcu do Prokuratorii Generalnej Rzeczpospolitej Polskiej z wnioskiem o uruchomienie procedury mediacji w celu doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania wiążącej je umowy za porozumieniem stron.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

„Zgodziliśmy się na takie rozwiązanie z uwagi na to, że sądowe postępowania w tego typu sprawach są czasochłonne, co w naszym przypadku mogłoby doprowadzić do zablokowania tej inwestycji na wiele lat” – uzasadnił dyrektor ZIM.

Pod koniec listopada Sąd Okręgowy w Krakowie zatwierdził treść ugody pomiędzy Miastem Kraków i Województwem Małopolskim a firmą Budimex w sprawie polubownego rozwiązania kontraktu na rozbudowę ul. Kocmyrzowskiej.

Na jej podstawie zamawiający uzyskuje prawo do już opracowanych w trakcie przygotowania inwestycji dokumentów, m.in. uzgodnienia z GDDKiA co do rozwiązań technicznych na styku samorządowej inwestycji i wschodniej obwodnicy Krakowa.

Wszystkie opracowane dotychczas materiały – zaznaczył Szewczyk - będą mogły zostać wykorzystane w toku przygotowań do realizacji tego zadania.

Według niego dzięki uzyskaniu ugody zamawiający może podjąć działania mające na celu aktualizację dokumentacji projektowej, uzyskanie decyzji ZRID a po ich uzyskaniu realizację inwestycji.

Inwestycja zakłada w części leżącej w granicach Krakowa rozbudowę 3-km odcinka ulicy Kocmyrzowskiej od ul. Darwina do granicy miasta. Dobudowana będzie druga jezdnia, a także przebudowane istniejące skrzyżowania, infrastruktura techniczna, oświetlenie, sygnalizacja świetlna. Wyremontowane i rozbudowane będą chodniki i ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe i perony przystankowe. Ważnym elementem zadania będzie też modernizacja torowiska tramwajowego biegnącego do Wzgórz Krzesławickich oraz pętli końcowej, a także budowa przy pętli nowego terminala autobusowego.

W ramach kontraktu ZIM zajmuje się też rozbudową do czterech pasów 160 metrów drogi wojewódzkiej nr 776 leżącej już poza granicami Krakowa, na terenie miejscowości Prusy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane