Budowa LTE jesienią powinna ruszyć z kopyta

MEW
25-07-2012, 00:00

RPolkomtel i Aero2 podpisały umowę z Ericssonem, jednym z dwóch dostawców, który ma zbudować sieć szybkiego internetu LTE.

Zygmunt Solorz-Żak, kontrolujący Polkomtela i NFI Midas, powinien jak najszybciej zwiększyć zasięg usługi szybkiego internetu LTE, by wykorzystać przewagę technologiczną nad konkurentami, którzy o LTE mogą na razie tylko pomarzyć. W poniedziałek wieczorem zrobił duży krok w tym kierunku. Operator sieci Plus i należące do Midasa Aero2 po miesiącach negocjacji podpisały umowę ramową z jednym z dostawców, firmą Ericsson, na dostawę i utrzymanie sieci w technologiach WCDMA i LTE. Trzyletnia umowa dotyczy północnej i zachodniej Polski, obejmuje technologię radiową i wspomagającą ją sieć szkieletową. Wojciech Pytel, członek zarządu Polkomtela, szacował niedawno na łamach „PB”, że budowa sieci LTE będzie kosztowała 2 mld zł (głównie z kieszeni Midasa) i powinna zapewnić spółkom zasięg obejmujący 90 proc. populacji Polski na początku 2014 r.

— Jestem przekonany, że wspólnie [z Ericssonem — przyp. red.] możemy zrealizować oczekiwania naszych klientów w zakresie interaktywnych i mobilnych usług szerokopasmowych w Polsce — zapewnia Wojciech Pytel, członek zarządu Polkomtela. Umowa z Polkomtelem to wielki sukces Ericssona, który wcześniej przegrał rywalizację o obsługę spółki NetWorkS! stworzoną przez Orange i T-Mobile.

— Dzięki tej umowie Ericsson staje się głównym dostawcą Polkomtela i Aero2 — mówi Krzysztof Burzyński, wiceprezes Ericssona w Polsce.

Polkomtel i Aero2 wciąż negocjują umowę z drugim dostawcą — z nieoficjalnych informacji wynika, że w grze jest NSN i Huawei.

— Prowadzimy równolegle rozmowy z kilkoma potencjalnymi dostawcami elementów sieci. Spodziewamy się ich zakończenia w ciągu kilku najbliższych tygodni — mówi Wojciech Pytel.

Umowy z dostawcami pozwolą Polkomtelowi i Aero2 przyspieszyć z budową sieci LTE. Na razie spółka przechodzi żmudny biurokratyczny proces przygotowań do budowy sieci. Wcześniej zapowiadała, że już od czerwca będzie oddawała imponujące 20 stacji bazowych LTE tygodniowo.

— Biorąc pod uwagę, jak długotrwały to proces, możemy uznać, że przebiega on w miarę zgodnie z zaplanowanym przez nas harmonogramem, a satysfakcjonujące nas tempo rozbudowy sieci powinno być osiągnięte jesienią tego roku — mówi Wojciech Pytel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Budowa LTE jesienią powinna ruszyć z kopyta