Budowlana grupa zaskoczyła stratą

opublikowano: 22-08-2018, 22:00

Erbud przedstawił wstępne wyniki za I półrocze 2018 r. Zakończyło się ono stratą. Kurs runął.

W toku prac nad raportem okresowym zarząd ocenił, że konieczne jest przeszacowanie marż na realizowanych kontraktach, zarówno w kraju, jak i za granicą — podano. Przyczyną jest postępujący wzrost cen materiałów oraz usług podwykonawców. Dotyczy to kontraktów kalkulowanych i zawieranych w latach 2015-16. Na ujemny wynik ma również wpływ ostateczne rozliczeniem dziewięciu kontraktów budowlanych (sześć realizowanych w kraju przez Erbud oraz trzech kontraktów realizowanych w przez spółkę zależną — GWI GmbH). Jednocześnie zarząd postanowił utworzyć rezerwę w wysokości 5 mln zł na ewentualne straty, które mogą zostać spowodowane niewypłacalnością jednego ze zleceniodawców. Na poziomie skonsolidowanym, mimo wzrostu przychodów o 24 proc., do 960 mln zł, zysk brutto na sprzedaży wyniesie zaledwie 10 mln zł (o 83 proc. mniej r/r), a strata operacyjna 40,5 mln zł (było 14,8 mln zł zysku). Strata netto szacowana jest na 30 mln zł (było 7 mln zł zysku). Erbud przedstawi pełny raport 5 września. Jego notowania spadły na sesji w środę 22 sierpnia o ponad 28 proc.

— Informacje płynące ze spółki są negatywne. Strata jest zaskakująco wysoka i odzwierciedla strukturalne problemy z kalkulowaniem zyskowności kontraktów i nadzorem nad ich wykonaniem. Wyniki są tym bardziej niespodziewane, że dotyczą umów z portfela o stosunkowo krótkim terminie — komentuje Piotr Zybała, analityk mBanku.

Jak podkreśla specjalista, strata za drugi kwartał to jedna piąta kapitalizacji i 13 proc. kapitału własnego. Zanim Erbud opublikował wyniki, jego kurs był o 30 proc. niższy w porównaniu z początkiem roku. Potencjalne problemy branży sygnalizował już największy giełdowy przedstawiciel sektora — Budimex, który jako pierwszy przedstawił rezultaty za drugi kwartał. Notowania spółki, kierowanej przez Dariusza Blochera, są o 40 proc. niższe niż na początku roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu