Czytasz dzięki

Budowlańcy idą w ślady rolników

opublikowano: 17-09-2019, 22:00

Coraz częściej sprzęt budowlany jest finansowany leasingiem. Dobrą passę może przerwać brak rąk do pracy.

Od stycznia do czerwca tego roku firmy leasingowe sfinansowały maszyny budowlane o łącznej wartości ponad 1,85 mld zł — wynika z danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL). To oznacza wzrost w ciągu roku o 7 proc. W efekcie sprzęt budowlany, zaraz po rolniczym, to najchętniej finansowane za pomocą leasingu maszyny i urządzenia.

Zobacz więcej

fot. WM, Puls Biznesu

— Z przewagą maszyn rolniczych nad budowlanymi na rynku leasingu mamy do czynienia już od kilku lat, choć dystans między tymi dwiema kategoriami istotnie się zmniejsza. Na koniec pierwszego półrocza ubiegłego roku wartość maszyn wyleasingowanych przez rolników była wyższa o ponad 700 mln zł niż przez firmy budowlane, podczas gdy na koniec czerwca tego roku już tylko o 300 mln zł — mówi Adam Linkiewicz, menedżer do spraw rozwoju rynków w Europejskim Funduszu Leasingowym (EFL).

Jego zdaniem zainteresowanie leasingiem w budownictwie nie osłabnie, ponieważ przedstawiciele branży budowlanej wskazują na rosnące zamówienia na ich usługi oraz większe inwestycje.

— Dobrą passę mogą jednak przerwać trudności w skompletowaniu pracowników. Właściwie co kwartał więcej firm zgłasza ten problem jako czynnik mogący wpłynąć niekorzystnie na ich działalność — mówi Adam Linkiewicz.

Pokazują to wyniki Barometru EFL, badania przeprowadzanego co kwartał wśród MŚP. W przypadku branży budowlanej wskaźnik w trzecim kwartale tego roku wyniósł 57 pkt. To dużo mniej niż w ostatnim trymestrze 2017 r., kiedy był na rekordowym poziomie 66,7 pkt.

Na obecny wynik, podobnie jak w drugim kwartale br., wpływ miał głównie sprzedażowy optymizm wśród firm budowlanych. Cztery na dziesięć spółek z tej branży spodziewa się wzrostu obrotów. Ponadto przedsiębiorstwa budowlane mają większy niż w poprzedniej edycji badania apetyt na inwestycje. Ich wzrost planuje blisko 28 proc. zapytanych, podczas gdy kwartał wcześniej było to tylko nieco ponad 17 proc.

Wśród czynników mogących wpłynąć negatywnie na sytuację przedsiębiorstwa budowlanego w trzecim kwartale 2019 r. zapytani w pierwszej kolejności wskazali właśnie na brak pracowników. Takiej odpowiedzi udzieliło aż trzech na czterech zapytanych przedstawicieli branży (75 proc.), najwięcej wśród wszystkich sześciu badanych branż.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy