Budowlanka godna uwagi

Marek Druś
24-07-2001, 00:00

Budowlanka godna uwagi

Akcje spółek budowlanych nie są doceniane przez inwestorów z GPW. Tymczasem procesy, które toczą się w branży, mogą zapowiadać zmiany na lepsze.

Budimex, który jest najcięższą spółką notowaną w ramach indeksu WIG-Budownictwo, przechodzi od jakiegoś czasu restrukturyzację. Choć jej koszty są znaczne, w opinii analityków długoterminowo zapowiadają poprawę wyników firmy. Spółka może pochwalić się w połowie roku imponującym portfelem zamówień, co zdaniem analityków może pozytywnie wpłynąć także na jego wypełnienie w przyszłym roku. Budimex deklaruje zamiar poszerzenia swojej oferty, głównie za sprawą intensywnej współpracy ze swoim partnerem strategicznym, Ferrovialem.

Od dłuższego czasu mówi się o konsolidacji branży. Jednym z wyraźnych sygnałów takich działań jest fuzja PIA Piaseckiego z Mostostalem Zabrze i PRInż. Do pełnego połączenia spółek ma dojść dopiero pod koniec roku, jego sukces spowoduje jednak, że na krajowym rynku pojawi się znaczący gracz.

O fuzji mówi się także w przypadku Miteksu, który ma prowadzić rozmowy w tej sprawie z NCC Polska. Kwestia połączenia obu spółek ma podobno rozstrzygnąć się w ciągu najbliższych tygodni. Niewykluczone, że Michał Sołowow, główny udziałowiec Miteksu, będzie szukał także nabywcy na udziały innej swojej spółki — Echo Investment. Wyniki przedstawione przez tę ostatnią są jednak dość słabe. Niemal trzykrotnie spadły przychody i zysk operacyjny osiągnięty przez Echo w drugim kwartale w ujęciu rok do roku. Zysk netto zmalał ponad dwukrotnie. Jeszcze gorzej wiodło się w drugim kwartale Mostostalowi Export. Na rynku pojawiły się pogłoski, że spółka może być obiektem przejęcia przez NCC, jeśli fiaskiem zakończyłyby się wspomniane rozmowy z Miteksem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Budowlanka godna uwagi