Budownictwo uklepuje dołek

opublikowano: 06-03-2018, 22:00

Piotr Zybała, analityk DM mBanku, uważa, że notowania giełdowych spółek z sektora budowlanego najgorsze mają za sobą

W raporcie z 28 lutego, udostępnionym o godz. 8.55, analityk podkreśla, że luty 2018 r. był pierwszym miesiącem od marca 2017 r., w którym indeks WIG- -Budownictwo zachowywał się lepiej od indeksu szerokiego rynku.

— Spółki budowlane „uklepują dołek” czwarty miesiąc z rzędu. Sektor jest notowany na medianie cena/zysk na poziomie 11,9 oraz EV/EBITDA równym 5,6 dla prognoz na 2018. Oczekiwania rynku są zawieszone nisko, co zmniejsza ryzyko negatywnych zaskoczeń w sezonie publikacji wyników za czwarty kwartał. Pierwsze wyniki były zbliżone do oczekiwań (Unibep) lub powyżej nich (ZUE) — zaznacza Piotr Zybała.

Specjalista przytacza dane, według których w styczniu produkcja budowlana wzrosła w Polsce o 35 proc. r/r, najbardziej dynamicznie od 2007 r.

— Wskaźnik ogólnego klimatu w budownictwie wzrósł w lutym o 10 pkt. r/r (najlepszy luty od 2008 r.). Wśród barier działalności gwałtownie spada konkurencja przy względnej stabilizacji barier związanych z rynkiem pracy. Dane GUS są lekko optymistyczne, szczególnie w kontekście Budimeksu — dodaje analityk DM mBanku.

To właśnie Budimex, a także Elektrobudowa i Erbud to najciekawsze, zdaniem analityka, akcje w branży. Piotr Zybała zwraca szczególną uwagę na przeceniony Erbud, w przypadku którego szacuje na 10-15 procentowy wpływ przejęcia spółki usługowej w Niemczech na zysk netto i EBITDA.

— Po akwizycji Erbud jest notowany ze wskaźnikiem cena/zysk na lata 2018-19 poniżej 8 z około 25-30-procentowym dyskontem do grupy porównawczej. Uważamy, że spadek kursu w lutym nie jest uzasadniony i stanowi okazję do kupna. Liczymy na dobre wyniki w czwartym kwartale 2017 r. — mówi Piotr Zybała.

W branży deweloperskiej za relatywnie najtańsze akcje analityk uważa walory I2 Development oraz Lokum Dewelopera. Ekspert nie znajduje również fundamentalnego uzasadnienia przeceny LC Corp. Przypomina również, że cena w wezwaniu na akcje Robyga oznacza, że przejmujący był gotowy zapłacić 1,8-krotność wartości księgowej i 8,5-krotność zysków, prognozowanych na lata 2018-19. W przypadku siedmiu preferowanych przez analityka deweloperów — Archicomu, Atalu, Domu Development, Echa, I2 Development, LC Corp i Lokum — oznacza to 50-procentową premię dla wskaźnika C/WK oraz 27 proc. premii dla wskaźnika cena/zysk.

— W czwartym deweloperzy mieszkaniowi rozliczyli w wynikach łącznie o 44 proc. więcej mieszkań r/r. Wzrost przekazań przełoży się na ponad 50-procentowy wzrost zysku netto w dziewięciu pokrywanych przez nas spółkach mieszkaniowych. Największej dodatniej dynamiki spodziewamy się w Atalu, I2 Development (+215 proc. r/r), Lokum (+62 proc. r/r), Dom Development (+37 proc. r/r). Otoczenie rynkowe pozostaje wyjątkowo sprzyjające. Spodziewamy się pozytywnego wydźwięku marcowych konferencji wynikowych — dodaje Piotr Zybała.

Raport DM mBanku dostępny jest na stronie internetowej brokera. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu