Budownictwo: wciąż brakuje optymizmu

Radosław Górecki
03-09-2002, 00:00

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie kształtuje się w sierpniu 2002 r. na poziomie dodatnim. Według danych urzędu, prognoza portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe jest mniej optymistyczna od formułowanej w lipcu. Przewidywania dotyczące produkcji sprzedanej są także negatywne. Również prognoza przyszłej sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw budowlanych jest nadal bardzo pesymistyczna.

Produkcję niższą niż w lipcu 2001 roku odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się wznoszeniem obiektów budowlanych, inżynierią lądową i wodną oraz w podmiotach zakładających instalacje budowlane. Produkcja zwiększyła się za to w jednostkach przygotowujących teren pod budowę i w przedsiębiorstwach realizujących budowlane prace wykończeniowe.

W okresie styczeń-lipiec 2002 r. oddano do użytku ponad 48 tys. mieszkań, czyli o 14,9 proc. mniej niż przed rokiem (w lipcu 2002 — ponad 5,7 tys. mieszkania, czyli odpowiednio o 35,6 proc. mniej). Spadek liczby przekazanych mieszkań odnotowano we wszystkich formach budownictwa, z wyjątkiem indywidualnego i komunalnego. Najbardziej zmniejszyła się liczba mieszkań w budownictwie spółdzielczym, w którym oddano do użytku ponad 9,3 tys. mieszkań (o 37,4 proc. mniej niż w okresie styczeń-lipiec 2001 roku). W budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem przekazano do użytku ponad 11 tys. mieszkań (o 25,7 proc. mniej), w społecznym czynszowym oddano do użytku ponad 2,4 tys. (o 25,1 proc. mniej). Liczba zrealizowanych mieszkań wzrosła jedynie w budownictwie indywidualnym i komunalnym. W budownictwie indywidualnym do użytku oddano ponad 23 tys. mieszkań (o 8,6 proc. więcej niż w okresie styczeń-lipiec 2001 roku), a w komunalnym ponad 1,4 tys. (o 2,2 proc. więcej). Według GUS, w końcu lipca 2001 r. w budowie było 715,9 tys. mieszkań, czyli o 1,1 proc. więcej niż przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Budownictwo: wciąż brakuje optymizmu