Budżet po październiku na plusie

  • DI
opublikowano: 18-11-2018, 22:00

Wstępne informacje dotyczące wykonania budżetu wskazują, że po 10 miesiącach mamy nadwyżkę, która wyniesie około 6 mld zł — poinformowała na Twitterze Teresa Czerwińska, minister finansów.

Dokładna wysokość nadwyżki będzie znana po weryfikacji wszystkich danych. Wcześniej minister finansów pytana o deficyt budżetowy na koniec tego roku powiedziała, że jest zwolennikiem podania pewnych informacji sprawdzonych, a nie budowania oczekiwań.

— Po pierwsze, czwarty kwartał jest zawsze bardzo specyficzny, kiedy dynamika wydatków w wyraźny sposób przyśpiesza, więc trzeba to wziąć pod uwagę przy kalkulacji wykonania deficytu budżetu państwa — wyjaśniła minister.

Wskazała, że resort szacował, iż ten rok zakończy się deficytem w wysokości 50-60 proc. kwoty zaplanowanej w tegorocznej ustawie budżetowej. Teraz uważa, że bardziej realna jest dolna granica albo nawet poniżej. Zaznaczyła, że dynamika wydatków grudniowych jeszcze nie jest znana, bo dysponenci przysyłają zapotrzebowania na finansowanie do 20 listopada. W ustawie budżetowej na 2018 r. założono deficyt na poziomie 41,5 mld zł, jednak w uzasadnieniu do projektu budżetu na przyszły rok resort finansów podał, że przewiduje, iż deficyt na koniec tego roku wyniesie 23,76 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane