Buffett traci 750 mln USD na Tesco

opublikowano: 25-09-2014, 13:35

Berkshire Hathaway słynnego Warrena Buffetta traci obecnie ok. 750 mln USD (2,45 mld zł) na inwestycji w akcje Tesco.

Wehikuł inwestycyjny Buffetta zaczął kupować akcje Tesco, właściciela największej brytyjskiej sieci supermarketów, jesienią ubiegłego roku. Wydał na nie wówczas 425 mln USD z opcją dokupienia kolejnych papierów za 125 mln USD. Łącznie przeznaczył na nie 1,7 mld USD. Notowania Tesco zaczęły jednak spadać niemal natychmiast po tym, jak akcje spółki zaczęła kupować spółka Buffetta. Berkshire sprzedał akcje wartości 35 mln USD aby ograniczyć straty, ale potem dokupił ich nawet więcej. Jest trzecim pod względem wielkości akcjonariuszem Tesco z pakietem prawie 4 proc. akcji spółki. Od początku 2014 roku kurs Tesco spadł już o 47 proc. Ostatnim ciosem była publikacja w poniedziałek przez spółkę informacji o zawyżeniu oczekiwanego zysku po pierwszym półroczu o 250 mln GBP. Od tego czasu wartość rynkowa Tesco spadła o 17 proc., czyli ok. 5 mld USD, i jest najniższa od 11 lat. Od czerwca wartość pakietu akcji posiadanego przez Buffetta spadła o prawie 750 mln USD. Słynny inwestor prawdopodobnie jest daleki od wpadania w panikę. Znany jest bowiem z tego, że perspektywę swoich inwestycji widzi w latach, a nie kwartałach.

Warren Buffett
Zobacz więcej

Warren Buffett Bloomberg

Optymistą co do przyszłości Tesco jest inny miliarder, założyciel Sports Direct i właściciel klubu piłkarskiego Newcastle United, Mike Ashley. W czwartek ogłosił, że postawił 43 mln GBP w postaci opcji w Goldman Sachs, że Tesco wyjdzie z zapaści.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thedailymail.co.uk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu