Bułgaria umorzy 80 procent irackiego długu-minister

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-09-2005, 10:16

Bułgaria umorzy 80 procent irackiego zadłużenia - zapowiedział minister finansów Płamen Oreszarski na corocznym spotkaniu Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie. Jego wypowiedź cytuje w środowym wydaniu największy dziennik bułgarski "Trud".

Bułgaria umorzy 80 procent irackiego zadłużenia - zapowiedział minister finansów Płamen Oreszarski na corocznym spotkaniu Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie. Jego wypowiedź cytuje w środowym wydaniu największy dziennik bułgarski "Trud".

      Oreszarski poinformował, że po decyzji Klubu Paryskiego o umorzeniu 80 proc. irackiego zadłużenia i restrukturyzacji pozostałych 20 procent, Bułgaria "nie ma szerokiego pola manewru".

     Według danych Ministerstwa Finansów irackie zadłużenie wobec Bułgarii wynosi 1,35 mld dolarów, a wraz z odsetkami - 1,59 mld. Są to należności za usługi w sferze budowlanej i za dostawy broni sprzed 1989 roku.

     "Trud" pisze, że MFW wywiera presję na Bułgarię, aby umorzyła dług w wysokości 105,5 mln dolarów wobec 27 państw rozwijających się, w tym Tanzanii, Etiopii, Nikaragui, Mozambiku, Zambii.

     Poprzednik Oreszarskiego w rządzie byłego cara Symeona Sakskoburggotskiego (2001-2005) Milen Wełczew kategorycznie sprzeciwiał się umorzeniu irackiego długu. Wielokrotnie podkreślał, że Bułgaria potrzebuje tych pieniędzy i drogą negocjacji należy je odzyskać.

    Środowy "Trud" przytacza opinie posłów wszystkich klubów poselskich opowiadających się przeciwko umorzeniu irackiego długu. Wełczew powtarza swe  stanowisko, że dług należy odzyskać. Według szefa parlamentarnej komisji ds. gospodarczych Petyra Dymitrowa z lewicy "umorzenie leży w interesie Bułgarii". Dymitar Jordanow z centroprawicowych Zjednoczonych Sił Demokratycznych stanowczo się sprzeciwia uleganiu naciskom Klubu Paryskiego. Analogiczne są stanowiska przedstawicieli dwóch  innych klubów prawicy i nacjonalistycznej koalicji "Ataka".

    "Trud" przypomina, że w 1992 roku Klub Paryski nie zgodził się na umorzenie zadłużenia Bułgarii, a tylko na jego refinansowanie i wprowadzenie 7-letniej karencji.

    Długi Iraku szacuje się na ok. 125 miliardów dolarów. Krajom należącym do Klubu Paryskiego Irak jest winien 42 miliardy USD, z czego 5,3 miliarda dolarów, łącznie z odsetkami, przypada na Niemcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane