Bumar dostał dowódcę

Nie ma niespodzianki. Szefem zbrojeniowego holdingu został Krzysztof Krystowski.

Rada nadzorcza Bumaru wyłoniła prezesa zbrojeniowej grupy. — Melduję, że wygrałem — poinformował „Puls Biznesu” Krzysztof Krystowski.

— Był moim cichym faworytem. Zna się na zbrojeniówce, zarządzał branżą, będąc wiceministrem gospodarki [w rządzie Marka Belki — przyp. red.], a później — kierując firmą Avio, sprawdził się w biznesie — mówi Sławomir Kułakowski, prezes Polskiej Organizacji Producentów na rzecz Obronności Kraju.

Jednym z kluczowych zadań, z którymi będzie musiał się zmierzyć nowy szef obronnego holdingu, jest restrukturyzacja zakładu w Gliwicach i zrealizowanie przez tę fabrykę kontrowersyjnego kontraktu na dostawę wozów zabezpieczenia technicznego WZT-3 do Indii.

Za podpisanie umowy odwołany został Edward Nowak, poprzedni szef Bumaru. Krzysztof Krystowski nie ujawnia jeszcze, jaki ma pomysł na indyjski kontrakt i poprawę sytuacji w gliwickim Bumarze, ale — według informacji „Pulsu Biznesu” — pierwsze analizy już czekają na jego opinię. Jednym z autorów jest Arkadiusz Krężel, były prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), dziś szef rady nadzorczej grupy Boryszewa i Impexmetalu.

— Bumar Łabędy w Gliwicach ma wiele hektarów zbędnych gruntów, które, we współpracy z ARP, należy przekształcić w podstrefę ekonomiczną, przyciągającą inwestorów z sektora produkcji specjalnej — mówi Arkadiusz Krężel.

Bumar Łabędy, pozbywając się zbędnego majątku, obniży koszty, zyska kapitał na funkcjonowanie i być może kooperantów, którzy zechcą wejść do podstrefy. Kosztowa restrukturyzacja spółki poprawi też rentowność kontraktu.

— Nie widziałem jeszcze tej analizy, ale cenię opracowania Arkadiusza Krężla. Decyzję podejmę, kiedy się z nią zapoznam — mówi Krzysztof Krystowski. Eksperci są ostrożni.

— Nie widzę inwestorów, którzy mogliby wejść do takiej strefy, ale jeśli znajdą się chętni, Bumar Łabędy zyska, lecz w długim okresie, a sprawę kontraktu dla Indii trzeba rozwiązać jak najszybciej — ocenia Sławomir Kułakowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane