Bumar spieszy się z Ursusem

PJ
opublikowano: 09-09-2008, 00:00

Zbrojeniowa grupa chce zrzucić balast w postaci deficytowej spółki. Dla Ursusa to szansa na drugie życie.

Zbrojeniowa grupa chce zrzucić balast w postaci deficytowej spółki. Dla Ursusa to szansa na drugie życie.

Do najbliższego poniedziałku potencjalni inwestorzy mają czas na składanie wstępnych ofert w przetargu na zakup Ursusa. Znanego producenta ciągników już po raz drugi wystawiła na sprzedaż grupa Bumar, jego właściciel.

— Chcemy zakończyć proces związany z wyborem nowego inwestora w tym roku. Jeszcze przed ogłoszeniem o zaproszeniu do rokowań wysłaliśmy listy do 14 potencjalnych inwestorów z kraju i z zagranicy. Liczymy szczególnie na udział największych — informu- je Edward Nowak, prezes Bumaru.

Bez Uzela

Nie chce mówić, o kogo konkretnie chodzi. Zapewnia, że są to najwięksi producenci maszyn rolniczych na świecie. Potwierdza, że wśród chętnych są też takie firmy, jak hinduski Tafe (brał już udział w poprzednim przetargu) czy polski Pol-Mot Holding. Spółka kierowana przez Andrzeja Zarajczyka od dawna nie ukrywa, że zakup Ursusa wzmocniłby jego giełdowego producenta maszyn rolniczych — spółkę Pol-Mot Warfama. A sam Ursus jest tak cenny, że po ewentualnej udanej transakcji rozważy zmianę nazwy — z Warfamy na Ursus. Edward Nowak zapewnia, że do gry nie zaproszono natomiast tureckiej firmy Uzel. W 2007 r. wygrała poprzedni przetarg. Nigdy jednak nie zrealizowała obietnic inwestycyjnych, zmuszając Bumar do rozpisania nowego konkursu.

Niech ratują inni

Edward Nowak przypomina, że Bumar chce sprzedać pakiet kontrolny w Ursusie.

— Jesteśmy otwarci nawet na sprzedaż 100 proc. udziałów — mówi szef Bumaru.

W ofercie znalazł się m.in. sam zakład, znak firmowy oraz nieruchomości.

— Nie jesteśmy dobrym inwestorem dla Ursusa. Nie możemy go uratować. Potrzebny jest ktoś, kto ma dostęp do nowych technologii, rynków zbytu i sieci sprzedaży — wylicza Edward Nowak.

Dzięki sprzedaży Ursusa Bumar przestanie dopisywać do bilansu grupy straty producenta ciągników. Poza tym spółka kompletnie nie pa- suje do najnowszej strategii Bumaru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu