Bunt start-upów. Chcą zmian w prawie

opublikowano: 22-09-2015, 09:59

Największe organizacje biznesowe i startupowe w kraju wystosowały apel do rządu - domagają się zmian, które ułatwią prace nad innowacjami.

Organizacje przedsiębiorców, naukowców i pracodawców podejmują kolejną próbę zwrócenia uwagi na bariery prawne, które hamują rozwój innowacyjności w kraju. Domagają się uchwalenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności. Decyzje o dalszych losach projektu zapadną w najbliższych dniach.

Przedsiębiorcy oczekują ulgi podatkowej na inwestycje w B+R i jednoczesnej likwidacji obowiązującej obecnie ulgi na zakup nowych technologii.

„Proponowana przez Ministerstwo Finansów ulga 10 proc. dla dużych firm i 20 proc. dla małych firm jest niska – proponujemy zwiększenie poziomu wsparcia”, czytamy w apelu skierowanym do Andrzeja Dudy, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, marszałek Sejmu i premier Ewy Kopacz.  

Środowisko przedsiębiorców i naukowców domaga się również zmiany klasyfikacji opodatkowania aportu własności intelektualnej i przemysłowej z uczelni i instytutów badawczych. Chce też instytucjonalnego wsparcia dla funduszy venture capital i zniesienia stosowanego w ich przypadku podwójnego opodatkowania.

„W Polsce […] nie opłaca się prowadzić funduszy zarządzających aktywami poniżej 250 mln zł – kreuje to ogromną lukę na rynku dla małych funduszy oraz mikro i małych firm. Zniesienie podwójnego opodatkowania na stałe jest konieczne dla wykorzystania funduszy Unii Europejskiej oraz rozwoju rynku inwestycji w nowoczesne technologie” – wskazują w apelu.

Tym postulatom sprzeciwia się jednak Ministerstwo Finansów. A zdaniem autorów odezwy, proponowane zmiany mogłyby przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy, zwiększyć poziom kapitału inwestycyjnego na rynku, uaktywniając tym samym start-upy oraz mikro i małe firmy, tworzące innowacyjne projekty. 

Pod apelem podpisali się m.in. Henryka Bochniarz z Konfederacji Lewiatan, Andrzej Arendarski z Krajowej Izby Gospodarczej, dr Wojciech Warski z Business Center Club, Eliza Kruczkowska z Fundacji Startup Poland, Dariusz Żuk z Polski Przedsiębiorczej, Maciej Sadowski (Startup Hub Poland), Andrzej Jacek Blikle (Inicjatywa Firm Rodzinnych). 

Ciąg dalszy wydarzeń w artykule:

Będą ulgi na innowacje >>>

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu