Bush: Iran zagraża wszystkim państwom świata

DI, PAP
opublikowano: 13-01-2008, 17:47

Prezydent US George W. Bush oświadczył w niedzielę w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi, że "działania Iranu zagrażają bezpieczeństwu wszystkich państw".

Bush oznajmił, że Iran jest głównym sponsorem terroryzmu na świecie, i zapowiedział wzmocnienie więzów militarnych z państwami Zatoki Perskiej w celu stawienia temu czoła, "zanim będzie za późno".

Wystąpienie Busha w Abu Zabi było zapowiadane jako jego główne przemówienie podczas obecnej wizyty na Bliskim Wschodzie.

Amerykański przywódca zarzucił Iranowi wydawanie "setek milionów dolarów" na finansowanie takich ugrupowań terrorystycznych jak Hamas czy Islamski Dżihad oraz dostarczanie broni talibom i rebeliantom szyickim w Iraku.

Zarzucił też Iranowi, że prowokuje ONZ i destabilizuje cały region, odmawiając otwartej postawy, jeśli chodzi o swój program nuklearny.

Wezwał przy tym władze Iranu, by wysłuchały pragnień swego narodu, a przywódców palestyńskich, by odrzuciły ekstremizm, choć nie wymienił z nazwy Hamasu.

Odnosząc się do izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych, powiedział, że powstanie palestyńskiego państwa "to jedyna gwarancja pokoju" i przyczyni się ono do bezpieczeństwa wszystkich państw Zatoki Perskiej. "Nadszedł czas, by Palestyńczycy i Izraelczycy żyli na Ziemi Świętej w pokoju" - podkreślił.

Bush z uznaniem wypowiedział się o reformach demokratycznych podejmowanych przez państwa Zatoki Perskiej. "Powstaje nowa przestrzeń, budowana z całą świadomością, że władza to zaufanie i należy ją sprawować za zgodą rządzonych" - powiedział.

"Demokracja jest jedyną formą rządów, która zapewnia jednostkom wolność i równość, do których mają prawo" - podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane