Buzek o szczycie UE: Polska w rdzeniu Unii

PAP
opublikowano: 31-01-2012, 09:27

Główne założenia tzw. paktu fiskalnego wskazują, że Polska znajduje się w rdzeniu Unii Europejskiej - przekonuje były szef Parlamentu Europejskiego, europoseł PO Jerzy Buzek.

Jego zdaniem z perspektywy Polski i kilku innych krajów, które nie są w strefie euro poniedziałkowy szczyt zakończył się dobrze.

"Chcieliśmy bardzo, aby strefa euro została naprawiona, aby pomóc Grecji i ewentualnie innym krajom, bo nam na tym także zależy, ale nie bierzemy bezpośredniego udziału w tej pomocy i nie ponosimy obciążeń finansowych" - mówił Buzek w TVP Info.

Jak dodał "naturalne jest, że te kraje, które muszą się umówić, ile muszą złożyć razem pieniędzy, jaka ilość środków jest potrzebna, aby pomóc najbardziej zagrożonym, te kraje chcą to uzgodnić razem - w (gronie) 17 członków strefy euro".

"Polska dzisiaj uczestniczy w pełni we wszystkich przygotowaniach nowej strefy euro, przebudowie tej strefy, także działaniach, które mają zapewnić, aby w przyszłości nie powtórzyły się kryzysy. To jest niezwykle ważne" - zaznaczył Buzek.

Przyznał jednak, że jeszcze dokładnie nie wiadomo, w jaki sposób to zostanie zastosowane w praktyce. "Wcale nie ustała nasza walka, nasz bój o to, żebyśmy byli w samym rdzeniu Unii Europejskiej. Na podstawie ustaleń szczytu jesteśmy w rdzeniu, bo takie są dzisiaj główne założenia paktu fiskalnego" - mówił Buzek.

Ale to, czy tak będzie w przyszłości - jak mówił - zależy od przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya - od tego, jak będzie prowadził szczyty UE i szczyty strefy euro, czy kraje spoza strefy będą miały wpływ na porządek obrad.

Przywódcy 25 państw, w tym Polski, zgodzili się na poniedziałkowym szczycie UE na zawarcie traktatu fiskalnego. Zgodnie z osiągniętym kompromisem ws. zapisów o zarządzaniu eurolandem i szczytach euro zdecydowano, że kraje pozostające poza eurolandem, które ratyfikują nowy traktat, powinny uczestniczyć w szczytach dotyczących konkurencyjności oraz zmian w architekturze strefy euro, a także, jeśli to wskazane, w sprawie wdrażania traktatu przynajmniej raz w roku.

Nowa umowa pod nazwą "Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej" ma zostać podpisana w marcu przez 25 krajów UE, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Czech. Ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, przy założeniu, że do tego czasu będzie ratyfikowana przez 12 z 17 państw strefy euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane