Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum na indeksach

Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 26-01-2023, 18:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dzisiejsza sesja na polskim parkiecie przebiega w zdecydowanie lepszych nastrojach, rodzimy indeks ponownie bije na głowę wzrosty największych globalnych benchmarków.

Apetyt na ryzyko wyraźnie wzrósł w 2023 roku, co wiązać możemy z dynamiką spadającej inflacji. Inwestorzy wyraźnie zaczęli dostrzegać szanse na mięknący Fed, co przy akompaniamencie wciąż mocnych danych z gospodarki USA daje paliwo bykom na Wall Street i pozwala WIG20 rozwinąć skrzydła. Czy scenariusz maksimum naprawdę ma szanse się ziścić?

Dane z amerykańskiego PKB pozytywnie zaskoczyły analityków, gospodarka USA wzrosła w IV kw. 2022 o 2,9 proc. wobec oczekiwań na poziomie 2,6 proc. i 3,2 proc. poprzednio. Widzimy zatem, że recesja wciąż na dobre nie zapukała do drzwi za oceanem. Dodatkowo inflacja bazowa PCE okazała się mniejsza od prognozowanej i wyniosła 3,9 proc. wobec szacowanych 4,0 proc. Odczyt zwiększa szanse na mniej 'jastrzębiego' Powella na lutowym posiedzeniu Fedu. Mimo to Rezerwa Federalna prawdopodobnie będzie dużo ostrożniejsza od Banku Kanady, który po wczorajszej podwyżce o 25 pb zdecydował o wstrzymaniu cyklu podwyżek osłabiając dolara kanadyjskiego.

Rynek pracy w USA pozostaje mocny, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych okazały się znów niższe od oczekiwań a tak długo jak bezrobocie jest niskie, a presja płacowa trwa istnieje szansa, że Fed wbrew nadziejom Wall Street nie otworzy szampana zbyt wcześnie i będzie kontynuował podwyżki. Rynek swapów ocenia szansę na 25 pb podwyżkę z lutym z ponad 95% prawdopodobieństwem.

Za oceanem główne indeksy mają za sobą euforyczne otwarcie jednak podaż szybko doszła do głosu. Sentymenty wsparła Tesla, spółka Elona Muska zaskoczyła analityków wyższymi przychodami a prognozy Muska wskazują, że w 2023 dostawy mogą sięgnąć nawet 2 milionów, co dałoby blisko 50 proc. wzrost r/r.

Jeśli globalna recesja stanie się faktem wizja ta może jednak być kolejną 'niedowiezioną obietnicą' , w 2022 roku dostawy Tesli zanotowały 40 proc. wzrost r/r a analitycy Wall Street prognozują ich głębszy spadek w 2023 roku. Finalnie główne amerykańskie indeksy wymazują niemal całkowicie wzrosty z początku sesji.

W sektorze bankowym WIG obserwoaliśmy dziś korektę wczorajszych spadków, wzrost WIG - Banki wyniósł 0,7 proc., a najlepiej radziły sobie walory mBanku. Rynek wciąż czeka na więcej szczegółów odnośnie prawdopodobnego przedłużenia wakacji kredytowych. Wśród spółek z WIG20 najlepiej wyglądają dziś akcje Dino i Allegro oraz Asseco i CD Projekt.

Dzięki przedwstępnej umowie sprzedaży wieżowca Wola Retro w Warszawie, za cenę blisko 70 mln euro zyskiwały dziś walory Develia. 4 proc. wzrost odnotował Kernel dzięki informacji o zakupie terminala a w Morskim Porcie Handlowym Jużny, dotychczas spółka korzystała głównie z terminala w Mikołajowie jednak wykorzystanie go w warunkach wojennych jest niemożliwe.Inwestycja może zwiększyć możliwości eksportowe spółki. WIG20 notowany jest 1,58 proc. wyżej i zamyka sesje w pozytywnych nastrojach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane