Były sekretarz skarbu prognozuje bankructwo USA

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 03-01-2018, 18:01
aktualizacja: 03-01-2018, 18:03

Jacob J. Lew, sekretarz skarbu w administracji Baracka Obamy uważa, że wynikające z reformy podatkowej Donalda Trumpa znaczące zwiększenie zadłużenia kraju doprowadzi USA do bankructwa.

Zobacz więcej

Jack Lew

Bloomberg

- To tykająca bomba jeśli chodzi o zadłużenie – powiedział Lew. - Nie można prowadzić polityki fiskalnej wydając biliony dolarów, których się nie ma, w czasie kiedy gospodarka tak dobrze sobie radzi – dodał.

Ostrzegł, że decydując się na zmiany w systemie podatkowym bez udziału Demokratów w żadnej kwestii, administracja Donalda Trumpa prawdopodobnie nie będzie mogła zjednoczyć Republikanów w Kongresie aby realizować  zwykłe sprawy rządzenia, jak zapewnienie, że kraj nie stanie się niewypłacalny, czy że dzieci nie zostaną „wypchnięte” z systemu ubezpieczeń zdrowotnych.
 
- Jak sfinansujemy deficyt spowodowany przez cięcie podatków? Zobaczymy propozycje, aby obniżyć ubezpieczenie zdrowotne najbiedniejszych, zabrać podstawowe zabezpieczenie żywnościowe dla biednych, zobaczymy atak na Medicare i Ubezpieczenie Społeczne. Nie można mieć bardziej cynicznej strategii – powiedział Lew. - To, co widzimy, to cięcie podatków, które wydaje pieniądze, których nie mamy aby dać bardzo skoncentrowane korzyści dla globalnych korporacji i topowego jednego procenta, co spowoduje, że będziemy bankrutami – dodał.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Były sekretarz skarbu prognozuje bankructwo USA