BZ WBK na sprzedaż?

PAP
opublikowano: 21-01-2009, 07:43

Bank Zachodni WBK zostanie wkrótce sprzedany, twierdzi związany z tą instytucją informator "Parkietu".

Irlandzki Allied Irish Banks, właściciel polskiego banku, pogrąża się w kłopotach, ale nie chce skorzystać z pomocy swego rządu. Eugene Sheehy, prezes AIB twierdzi, że bank pozostanie niezależny. Irlandczycy szukali podobno wsparcia wśród inwestorów, ale nikt nie chciał wyłożyć kapitału. W tej sytuacji AIB ma sprzedać swoją najcenniejszą spółkę, czyli BZ WBK - spekuluje "Parkiet".

Powód? Kapitalizacja polskiego banku wynosi obecnie 6,8 mld zł i jest czterokrotnie wyższa niż zagranicznej spółki matki. Zdaniem ekspertów - AIB za sprzedaż udziałów może otrzymać więcej pieniędzy niż ewentualne wsparcie od rządu w Dublinie. W grę wchodzi transakcja wartości 7-8 mld zł. Na rynku mówi się, że zakupem BZ WBK może być zainteresowane PZU lub Leszek Czarnecki z Getinem Holding.

Tymczasem zarząd BZ WBK zdecydowanie zaprzecza.

- Informacje o możliwej sprzedaży  BZWBK przez Allied Irish Banks są nieprawdziwe. Bank Zachodni WBK pozostaje częścią Grupy AIB, a nasz inwestor strategiczny nie sprzeda ani w części, ani w całości swoich udziałów w BZWBK. Rewelacje „Parkietu” to wyłącznie domysły i spekulacje nie mające żadnego pokrycia w faktach, wprowadzające w błąd klientów oraz działające na szkodę zarówno AIB, jak i BZWBK. Plotki o możliwej sprzedaży Banku Zachodniego WBK pojawiają się na rynku od kilku już lat. Za każdym razem jedyne, co możemy powiedzieć to: Bank Zachodni pozostaje częścią Grupy AIB. Obecna sytuacja w Irlandii może dawać obserwatorom rynku powody do tworzenia różnych scenariuszy, jednak znacznie ważniejsza od ich rozważań jest faktyczna sytuacja, którą można opisać krótko: BZWBK nie jest na sprzedaż - czytamy w komunikacie.

Kurs spółki spada w środę o 6 proc., co jest związane z ucieczką inwestorów od całego sektora bankowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BZ WBK na sprzedaż?