BZ WBK przystąpił do SWIFT gpi

opublikowano: 27-07-2018, 12:45

Błyskawiczne transakcje międzynarodowe to nowy standard płatności. Jako pierwszy w Polsce wprowadził je BZ WBK.

Klienci Banku Zachodniego WBK mogą już płacić w standardzie SWIFT global payments innovation (SWIFT gpi).Innowacyjne rozwiązanie, opracowane przez Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT), umożliwia realizację przelewów w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Zmorą przelewów zagranicznych, szczególnie poza Europę, jest czas. W transakcji uczestniczy kilku banków pośredniczących, z których każdy ma swój własny cykl rozliczeń transakcji. Dodatkowo, biorąc pod uwagę różnice czasowe występujące między krajami na różnych kontynentach, zdarzają się przypadki nawet kilkudniowego oczekiwania na zaksięgowanie przelewu zagranicznego na rachunku odbiorcy.

Zobacz więcej

BZ WBK

Bloomberg

- Czas to pieniądz i świat biznesu doświadcza tego w coraz większym stopniu, wraz ze wzrostem handlu międzynarodowego i przepływów w ramach zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Niektórzy kontrahenci nie wyślą towaru póki nie otrzymają płatności, a polska firma może potrzebować tego towaru tu i teraz, aby zrealizować duże zamówienia. Różnica kilku dni może oznaczać różnicę kilku milionów w przychodach. Dla nas jest ważne, żeby nasi klienci mogli te przychody księgować na swoich rachunkach jak najszybciej – mówi Juan de Porras, wiceprezes Banku Zachodniego WBK zarządzający pionem Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, cytowany w komunikacie.

Dzięki SWIFT gpi można śledzić drogę przelewów zagranicznych - od klienta aż do banku jego kontrahenta. BZ WBK ma też wgląd do informacji o pobranych przez tzw. banki korespondenckie opłatach bankowych i zastosowanych kursach walutowych. Na razie te informacje są udzielane klientom na ich prośbę, ale najprawdopodobniej już w I kw. 2019 r. zaczną być dostępne bezpośrednio w bankowości elektronicznej.
BZ WBK jest pierwszym bankiem w Polsce, który wprowadził SWIFT gpi oraz pierwszym bankiem na świecie, który w tym standardzie płatniczym oferuje całościową obsługę przelewów zagranicznych w polskiej walucie.

- Obserwując, jak rozwija się sieć banków spełniających standard SWIFT gpi, szacuję, że w perspektywie najbliższych dwóch lat stanie się on globalnie obowiązującym standardem w realizacji płatności zagranicznych. W Banku Zachodnim WBK SWIFT gpi jest dostępny dla 16 walut i stopniowo zwiększamy liczbę walut dla płatności realizowanych w tym formacie – mówi Jarosław Loba z departamentu Globalnej Bankowości Transakcyjnej w BZ WBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy