BZ WBK współdziała w sprawie Amber Gold

JK
opublikowano: 04-09-2012, 00:00

Bank przekazał sądowemu zarządcy dokumenty dotyczące operacji finansowych na kontach parabanku.

Wczoraj napisaliśmy, że bank BZ WBK odmawia Józefowi Dębińskiemu, poszukującemu majątku spółki, dokumentacji oraz wszelkich informacji pomocnych w ustaleniu przepływów na rachunkach Amber Gold (AG). Sytuacja się zmieniła.

— Bank wreszcie zaczął ze mną współpracować. Otrzymałem dokumenty związane z prowadzonymi przez BZ WBK kontami Amber Gold. Nie ma na nich żadnych pieniędzy — mówi Józef Dębiński.

BZ WBK poinformował „PB”, że przesłał zarządcy historię rachunków, porozumienie rozwiązujące umowy oraz dyspozycję przelewu z 9 lipca 2012 r.

— Przelew ten poszedł do Toyota Banku. Sprawdzam, jaka to była kwota — mówi zarządca.

Oznacza to, że już wszystkie 5 banków, w których AG miał rachunki, ujawniły ich zerową zawartość. Wcześniej uczyniły to BGŻ, Alior Bank, Volkswagen Bank i Meritum Bank.

Zarządca dowiedział się, że tuż przed zamknięciem w nich rachunków parabank przesłał co najmniej kilka milionów złotych do dwóch banków w Polsce. Już jest na ich tropie. Czemu BZ WBK odmawiał współpracy z Józefem Dębińskim? Chciał mieć pewność, że ujawnia tajemnice bankową zgodnie z prawem i właściwej osobie.

— Pan Józef Dębiński zwrócił się 28 sierpnia 2012 r. do BZ WBK z żądaniem przekazania objętych tajemnicą bankową informacji dotyczących spółki Amber Gold. Do żądania załączył kopię postanowienia sądu, na mocy którego został ustanowiony zarządcą przymusowym. Postanowienie to nie zostało w żaden sposób uwierzytelnione.

W związku z tym bank samodzielnie podjął starania w celu ustalenia, czy takie postanowienie zostało wydane przez Sąd Rejonowy Gdańsk Północ i czy faktycznie pan Józef Dębiński został ustanowiony zarządcą przymusowym — wyjaśnia Wojciech Filbrandt, kierownik zespołu bankowości biznesowej gdańskiego oddziału BZ WBK.

Bank już otrzymał potwierdzenie z sądu. Zarządca działa od 20 sierpnia. Dotychczas zabezpieczył 8 nieruchomości AG (trwa ich wycena), ok. 140 pojazdów firmy, 57 kg złota i po 1 kg srebra i platyny. Z informacji płynących z gdańskiego sądu wynika, że jeszcze we wrześniu lub na początku października można spodziewać się ogłoszenia upadłościparabanku. Bankructwo zostanie ogłoszone, jeżeli odnaleziona część majątku spółki wystarczy na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. Wszystko wskazuje na to, że wystarczy.

— Jeszcze nie przeprowadziłem symulacji kosztów tego postępowania. Majątek spółki nie jest mały, więc myślę, że wystarczy na przeprowadzenie upadłości — mówi „PB” zarządca Dębiński.

Niedawno sąd odmówił ogłoszenia upadłości linii lotniczych OLT Express (należących do AG) właśnie z powodu braku pieniędzy na pokrycie procedury upadłościowej. Twórca Amber Gold Marcin P. trafił na 3 miesiące do aresztu. Usłyszał 7 zarzutów. Grozi mu do 15 lat więzienia. Dotychczas do prokuratury zgłosiło się 4,5 tys. osób, których roszczenia wobec AG wynoszą 234 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu