Calisia wysłała pierwszą partię fortepianów do USA

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-11-2005, 14:51

Pierwszą partię fortepianów dla kontrahenta w USA wysłała w piątek Fabryka Fortepianów i Pianin Calisia w Kaliszu, poinformował PAP prezes zarządu spółki - Tadeusz Sobczak. "Odbiorca amerykański zamówił 40 fortepianów. Są to modele standardowe i o bardziej wyszukanych formach. Jest realna szansa, że zamówienia z USA będą w przyszłości jeszcze większe" - przewiduje prezes.

Pierwszą partię fortepianów dla kontrahenta w USA wysłała w piątek Fabryka Fortepianów i Pianin Calisia w Kaliszu, poinformował PAP prezes zarządu spółki - Tadeusz Sobczak. "Odbiorca amerykański zamówił 40 fortepianów. Są to modele standardowe i o bardziej wyszukanych formach. Jest realna szansa, że zamówienia z USA będą w przyszłości jeszcze większe" - przewiduje prezes.

Kontrakt jest ważny dla spółki, ponieważ produkcja fortepianów przynosi większe zyski, ale ze względu na stosunkowo wysoką cenę, trudniej jest je sprzedać.

Calisia jest jedynym w kraju polskim producentem fortepianów i pianin. Rocznie sprzedaje około 400 sztuk tych instrumentów. Spółka współpracuje z kontrahentami w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Finlandii, Holandii i Rosji.

W ubiegłym roku przychody ze sprzedaży wyniosły w Calisii ponad 4 mln zł, ale spółka nie wykazała zysku operacyjnego.

Od kilku lat kaliska firma przeżywa trudności gospodarcze. W latach 2000 - 2002 jej straty wyniosły 6,5 mln zł. Dopiero w 2003 r. spółka wypracowała po raz pierwszy od dziesięciu lat niewielki zysk. "Po pierwszym półroczu 2005 r. poprawił się obraz bilansu, ale obraz rachunków wyników jeszcze nie" - poinformował Sobczak.

Calisia zakończyła już proces restrukturyzacji zadłużeń publicznych. "Regulujemy już na bieżąco wszystkie zobowiązania publiczno-prawne i wynikające z sądowego układu zawartego z wierzycielami. Pozostały do spłacenia zobowiązania wobec kontrahentów, ale jest ich już niewiele " - powiedział prezes.

Według Sobczaka, rynek fortepianów i pianin należy dziś do bardzo trudnych. "Rynek krajowy praktycznie zamarł, dominują instrumenty z Chin, gdzie produkcja jest o wiele tańsza niż w Polsce" - ubolewa Sobczak. Szans rozwoju swojej spółki upatruje on teraz w zmianie polityki ministra kultury, w wyniku której Calisia będzie miała możliwość sprzedaży tańszych i lepszych od zagranicznych instrumentów szkołom muzycznym i instytucjom kultury.

Calisia była jednym z pierwszych w kraju przedsiębiorstw, które w 1998 r. przekształciło się w spółkę z o.o. w drodze konwersji wierzytelności na udziały. Jej właścicielem jest dziś w 33 proc. gmina Kalisz, a w 67 proc. - warszawska Unitra S.A. ze swoimi spółkami zależnymi.

Kaliską spółkę utworzył w 1878 r. Arnold Fibiger. Firma przyjęła wówczas nazwę "Arnold Fibiger Fabryka Fortepianów i Pianin w Kaliszu spółka jawna". Z krótką przerwą w okresie wojny, produkowała przez cały czas swojego istnienia pianina i fortepiany.

W najlepszych latach, Calisia wytwarzała rocznie cztery tysiące pianin i zatrudniała 360 pracowników. Dziś, zatrudnienie zmalało do około 90 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane