Całość na Możejki

Paweł Janas
28-06-2006, 00:00

Zysk na inwestycje oraz prawdopodobnie dwóch nowych członków rady

— to efekt wczorajszych decyzji akcjonariuszy płockiej spółki.

Wczoraj w Płocku odbyło się ZWZ PKN Orlen. W chwili zamykania tego wydania „PB” obrady trwały. Z ważniejszych uchwał zwraca uwagę ta wyrażająca zgodę na przeznaczenie prawie całego ubiegłorocznego zysku spółki w wysokości około 2,5 mld zł na powiększenie kapitału zapasowego. Pieniądze te miałyby posłużyć spółce do sfinansowania inwestycji — głównie zakupu Możejek.

Uchwała ma charakter warunkowy. Jeśli do 31 marca 2007 r. Orlen nie kupi akcji Możejek, ani nie uzyska prawa do ich nabycia, wówczas akcjonariuszom ma zostać wypłacona dywidenda w wysokości 1,924 mld zł.

Akcjonariusze nie udzielili wczoraj absolutorium z wykonania obowiązków w 2005 r. dwóm byłym członkom zarządu — Andrzejowi Macenowiczowi oraz Januszowi Wiśniewskiemu.

Przeciwko decyzji akcjonariuszy na sali obrad protestował Andrzej Macenowicz, nazywając tę decyzję nawet „sądem kapturowym”.

Jednym z głównych punktów obrad miały też wczoraj być zmiany w składzie rady nadzorczej. Nie wiemy, jakie zapadły rozstrzygnięcia. Scenariusz miał być jednak taki. Na wniosek Skarbu Państwa do rady miał trafić dr Ryszard Sowiński. Ta nominacja nie zaskakuje. Nowy członek rady to prawnik, wykładowca m.in. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nie to był jednak zapewne główny powód zgłoszenia go do rady spółki. Dr Sowiński jest członkiem zarządu ośrodka analitycznego — Instytutu Sobieskiego. Jego fundatorem zaś był Paweł Szałamacha, obecny wiceminister skarbu odpowiedzialny za sektor paliwowy.

Do rady miał też trafić Wiesław Rozłucki, były wieloletni szef warszawskiej giełdy, zgłoszony przez ING Nationale Nederlanden OFE. Do rady prawdopodobnie nie trafił, mimo wcześniejszych planów, przedstawiciel Nafty Polskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Całość na Możejki