Sebastian Kulczyk w kampusie Google'a

KŁ, KAJ
opublikowano: 29-05-2017, 11:55
aktualizacja: 29-05-2017, 17:43

Pomysł miliardera na venture capital przybrał bardzo realne kształty. W kasie jest 60 mln USD, są inwestycje, jest akcelerator

Fleksybilność, rozumiana jako elastyczność, to jeden z ulubionych zwrotów w inwestorskim słowniku Sebastiana Kulczyka. Kilka kwartałów temu przedstawiciel najbogatszej polskiej familii wysłał pierwsze sygnały, że kapitał Kulczyk Investments (KI) zostanie na szerszą skalę zaprzęgnięty do wehikułu venture capital. Teraz czas na konkrety.

Sebastian Kulczyk, ogłaszając plany inwestycyjne w segmencie start-upów, przyznał, że środowisko venture capital i młodych firm w Polsce to jego żywioł. - Mam tu osobistą misję znalezienia perełki z potencjałem na globalną karierę – zaznacza inwestor.
Zobacz więcej

Żywioł i misja:

Sebastian Kulczyk, ogłaszając plany inwestycyjne w segmencie start-upów, przyznał, że środowisko venture capital i młodych firm w Polsce to jego żywioł. - Mam tu osobistą misję znalezienia perełki z potencjałem na globalną karierę – zaznacza inwestor. Marek Wiśniewski

- Docelowo w najbliższych latach na działalność venture capital przeznaczymy 60 mln USD – zapowiada Sebastian Kulczyk, który w ostatnich tygodniach zainwestował po kilka milionów dolarów w spółkę fintechową ze Stanów Zjednoczonych i firmę z branży automotive z Niemiec. 

Teraz miliarder, przy współpracy z Campusem Warsaw finansowanym przez Google’a oraz pod rękę z fundacją Startup Poland, uruchamia akcelerator InCredibles, wkładający po kilkaset tysięcy dolarów w obiecujące spółki technologiczne znad Wisły.

Globalny i smart

- Oczywiście wymagania będą dość wysokie, szukamy idei gotowych na globalną karierę. Zakładam, że jesienią tego roku będziemy mieli już wybrane maksymalnie pięć spółek, którym przyznamy finansowanie. Górne widełki w pierwszej fazie to 2 mln zł na spółkę, ale jeśli będzie nam po drodze, nie wykluczam, że zostaniemy głównym finansującym projekt przez kolejne np. 10 lat - podkreśla prezes Kulczyk Investments.

InCredibles szuka spółek we wczesnej fazie, w której największą wartość projektów stanowi pomysł i realizująca go załoga. Ma oferować młodym innowacyjnym firmom nie tylko wsparcie finansowe, ale również mentorskie, międzynarodowych fachowców z wybranej przez start-up branży, i sieć kontaktów na zagranicznych rynkach. To tu włączą się Campus Warsaw i Startup Poland.

- W Polsce wciąż jest miejsce dla nowych inwestorów i ciekawych inwestycji. Jesteśmy na wczesnym etapie rozwoju ekosystemu startupowego. Liczbę młodych spółek technologicznych oceniamy na 3 tysiące. Jeśli jednak popatrzymy na roczną liczbę inwestycji VC na całym polskim rynku, okaże się, że tyle samo transakcji dokonuje się w samym Berlinie w ledwie 6 miesięcy. Potrzeba nam więc w Polsce tzw. smart money, niekoniecznie samych grantów z funduszy publicznych, ale wiedzy dotyczącej prowadzenia biznesu płynącej za pieniędzmi – uważa Julia Krzysztofiak-Szopa, prezes fundacji Startup Poland.

Omnibus w Dolinie

Unikatową wiedzę, a nie tylko kapitał, ma dostarczyć również Campus Warsaw, który wraz z zaangażowaniem w InCredibles ogłosił listę firm uczestniczących w programie Launchpad Accelerator, obejmującym m.in. dwutygodniowy pobyt w Dolinie Krzemowej. Przeznaczony jest dla szybko rosnących start-upów z potwierdzoną historią sukcesów rynkowych (tzw. scale-ups), chcących dotrzeć do kolejnego miliona użytkowników. Jednym z nich jest  polski DrOmnibus − multimedialne narzędzie wspierające edukację i terapię dzieci z zaburzeniami rozwoju i zachowania.

- Dziś też w Campus Warsaw kończy się CEE All Stars, wydarzenie zorganizowane przez 12 hubów co-workingowych z 10 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W spotkaniu bierze udział ponad 40 start-upów i 25 inwestorów z całej Europy. W jednym miejscu udało się nam zgromadzić czołowe start-upy z regionu i przyciągnąć międzynarodowych inwestorów. Stąd uczestnicy wyjeżdżają z podpisanymi umowami inwestycyjnymi − zapewnia Rafał Plutecki, szef kampusu.

Wśród inwestorów łowiących w kampusie jest  naturalnie Sebastian Kulczyk. Bo gdzie ćwiczyć fleksybilność, jeśli nie pod okiem weteranów z Google’a?

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, KAJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sebastian Kulczyk w kampusie Google'a