CBA bada nieprawidłowości w stołecznym ratuszu

DI
opublikowano: 26-04-2016, 09:52

CBA sprawdza decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie - poinformowało dzisiaj w oficjalnym komunikacie Centralne Biuro Antykorupcyjne w Warszawie. Agenci prowadzą też dwa inne śledztwa.

Z komunikatu wynika, że CBA prowadzi w urzędzie miasta jednocześnie trzy kontrole. Pierwsza z nich dotyczy realizacji obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez dyrektorów i zastępców dyrektorów biur w Urzędzie m.st. Warszawy, kolejna - decyzji związanych z rozporządzaniem nieruchomościami w latach 2010-2016, kiedy prezydentem miasta była Hanna Gronkiewicz-Waltz, a ostatnia - działania systemu wagowego odbioru odpadów w MPO i w Biurze Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Warszawie.

W pierwszej sprawie - jak czytamy w komunikacie - CBA wystąpiło do Urzędu m.st. Warszawy o pisemną informację dotyczącą realizacji obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez wskazane osoby. Telewizja Republika uzupełnia, że chodzi o 1300 osób na stanowiskach kierowniczych.

CBA bada też procedury decyzji reprywatyzacyjnych wydawanych na podstawie tzw. dekretu Bieruta. 

"Funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego wszczęli w Urzędzie m.st. Warszawy kontrolę określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w zakresie rozporządzania mieniem publicznym, wydawanych przez Prezydenta m.st. Warszawy, w szczególności na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy w latach 2010-2016" - czytamy w  komunikacie.

 Kontrolą objęto m.in. dokumentację postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości m.in. w dzielnicy Śródmieście.

Natomiast delegatura CBA w Łodzi pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź-Bałuty w Łodzi prowadzi śledztwo, w którego zakres wchodzi m.in. między innymi wątek wdrożenia w MPO w Warszawie systemu wagowego wraz z transmisją danych, obejmującego flotę pojazdów do odbioru odpadów (zadaniem tego systemu jest zbieranie informacji wagowych, służących następnie do obciążania Urzędu Miasta St. Warszawy fakturami za wywóz i zagospodarowanie odpadów).

Agenci badają prawidłowość działania systemu po stronie MPO w Warszawie i w Biurze Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz naliczania wynagrodzenia dla podmiotów realizujących wywóz odpadów.

W toku tego ostatniego śledztwa zabezpieczono już dane informatyczne dotyczące wywozu odpadów i ich tonażu oraz dokumenty związane z rozliczaniem podmiotów świadczących usługi zbiórki odpadów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane