CBOS: 88 proc. Polaków popiera członkostwo w UE

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 22-11-2006, 16:02

88 proc. Polaków - najwięcej jak do tej pory - popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania jest tylko 6 proc.

88 proc. Polaków - najwięcej jak do tej pory - popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania jest tylko 6 proc. obywateli RP - wynika z najnowszego sondażu CBOS przesłanego w środę PAP.

Od momentu przystąpienia Polski do UE, czyli od 1 maja 2004 roku, poparcie dla integracji wzrosło o 24 punkty procentowe. W przeddzień akcesji w kwietniu 2004 roku deklarowało je 64 proc. badanych. Odsetek przeciwników członkostwa naszego kraju w Unii zmniejszył się w tym czasie o 23 punkty.

Integrację popiera większość wyborców partii, które mają swoich przedstawicieli w parlamencie. Z członkostwa zadowolonych jest 98 proc. zwolenników PO, 97 proc. - SLD, 92 proc. - PSL, 89 proc. - Samoobrony i 87 proc. - PiS. Stosunkowo najwięcej sceptyków wobec Unii jest wśród zwolenników LPR, którzy w przeszłości należeli do największych przeciwników akcesji. Członkostwo w UE popiera 69 proc. elektoratu Ligi.

Największym poparciem integracja cieszy się wśród ludzi młodych. 96 proc. osób w wieku 18-24 lata i 94 proc. w wieku 25-34 popiera nasze członkostwo w UE. Wśród osób w wieku powyżej 65 lat, 76 proc. to zwolennicy członkostwa w Unii.

Nieco więcej zwolenników integracji jest wśród ludzi z wykształceniem wyższym (97 proc.) niż podstawowym (80 proc.).

Najwięcej przeciwników członkostwa w UE jest wśród robotników niewykwalifikowanych (14 proc.) i rolników (13 proc.). (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy