CBOS: Marcinkiewicz cieszy się największym zaufaniem Polaków

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 18-12-2006, 14:44

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz jest liderem grudniowego rankingu zaufania do polityków. Ufa mu 74 proc. badanych.

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz jest liderem grudniowego rankingu zaufania do polityków. Ufa mu 74 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.. W porównaniu z sondażem listopadowym notowania Marcinkiewicza wzrosły o 11 punktów procentowych.

Drugie miejsce zajął minister zdrowia Zbigniew Religa - 64 proc. badanych zadeklarowało zaufanie do niego, a trzecie - minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (59 proc.). Zaufaniem co drugiego Polaka - 50 proc. - cieszy się szef PO Donald Tusk.

Pierwszą piątkę polityków darzonych największym zaufaniem społecznym zamyka w grudniu nowa prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO). Zaufanie do niej wzrosło w ciągu miesiąca o 17 punktów procentowych i wynosi 49 proc.

Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu ufa 39 proc. badanych - o 2 punkty procentowe więcej niż w ubiegłym miesiącu. Tyle samo osób ufa liderom: PSL - Waldemarowi Pawlakowi i SdPl - Markowi Borowskiemu oraz wicepremier i minister finansów Zycie Gilowskiej.

Ponad jedna trzecia respondentów deklaruje zaufanie do premiera Jarosława Kaczyńskiego (36 proc.) oraz lidera PO Jana Rokity (35 proc.). Po 33 proc. ankietowanych ufa liderowi SLD Wojciechowi Olejniczakowi oraz prezesowi NBP Leszkowi Balcerowiczowi.

Podobnie jak w ubiegłych miesiącach listę polityków najczęściej spotykających się z negatywnym nastawieniem respondentów otwiera wicepremier i szef resortu edukacji Roman Giertych (LPR). Nie ufa mu 61 proc. badanych - o 10 punktów procentowych więcej niż w listopadzie.

Ponad połowa ankietowanych - 52 proc. - deklaruje nieufność do wicepremiera i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera (Samoobrona). Jest to o 5 punktów procentowych więcej niż w poprzednim miesiącu.

W porównaniu do listopada nie zmienił się poziom nieufności do premiera Jarosława Kaczyńskiego, któremu nie ufa 47 proc. badanych oraz do prezydenta Lecha Kaczyńskiego (44 proc.).

Kolejne pozycje w grudniowym rankingu zajmują Leszek Balcerowicz, któremu nie wierzy 37 proc. badanych, Antoni Macierewicz (36 proc.), polityk PO Jan Rokita (35 proc.) i wicepremier, szef MSWiA Ludwik Dorn (31 proc.).

Najmniej rozpoznawalnymi politykami według grudniowego sondażu CBOS są: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz szefowa dyplomacji Anna Fotyga. Ponad połowa Polaków nie ma z nimi żadnych skojarzeń. Z kolei ponad dwie piąte badanych nie zna szefa MON Radosława Sikorskiego.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 grudnia 2006 roku na liczącej 1015 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. CBOS podkreślił, że doniesienia o molestowaniu seksualnym w Samoobronie ukazały się po realizacji badania. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane