CBOS: pogorszyły się nastroje społeczne we wrześniu

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 21-09-2006, 21:01

Nastroje społeczne Polaków uległy pogorszeniu. 50 proc. ankietowanych źle ocenia sytuację polityczną a 39 proc. gospodarczą.

 Po wakacjach nastroje społeczne Polaków uległy pogorszeniu. 50 proc. ankietowanych źle ocenia sytuację polityczną (wzrost o 5 pkt proc.), sytuację gospodarczą jako złą określa 39 proc. (wzrost o 6 pkt), a rozwój ogólnej sytuacji w kraju negatywnie ocenia 60 proc. badanych (wzrost o 7 pkt) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Badanie wskazuje, że w porównaniu z sierpniem zmalał odsetek osób pozytywnie oceniających rozwój ogólnej sytuacji w kraju (o 3 pkt, do 24 proc.). Przewidywania dotyczące ogólnej sytuacji w Polsce w ciągu najbliższego roku prawie się nie zmieniły: liczba optymistów jest niemal taka sama (18 proc.), a liczba pesymistów nieco większa niż miesiąc temu (27 proc., wzrost o 2 pkt). Nadal największa grupa badanych (45 proc. spadek o 4 pkt) nie spodziewa się żadnych zmian.

Obecnie połowa ankietowanych uznaje sytuację polityczną za złą, ponad jedna trzecia (35 proc., spadek o 3 pkt) określa ją jako przeciętną i tylko co czternasty badany (7 proc., spadek o 3 pkt) wystawia oceny pozytywne. Gorsze niż w sierpniu są przewidywania na najbliższy rok: tylko co ósmy respondent (13 proc., spadek o 4 pkt) uważa, że sytuacja polityczna w kraju się poprawi, prawie co czwarty zaś (24 proc., wzrost o 3 pkt) przewiduje jej pogorszenie. Nieco ponad połowa badanych (51 proc.) sądzi, że w tej dziedzinie nic się nie zmieni.

Mimo korzystnych wskaźników ekonomicznych gorsze niż miesiąc temu są opinie o sytuacji gospodarczej. Odsetek osób uważających, że jest ona zła, wzrósł o 6 pkt (do 39 proc.), a odsetek tych, które oceniają ją dobrze, zmalał o 2 pkt (do 16 proc.). Zmniejszyła się (z 43 proc. do 40 proc.) liczba ankietowanych określających sytuację gospodarczą jako przeciętną. Prawie nie zmieniły się natomiast przewidywania dotyczące tej sytuacji w najbliższym roku. Nadal największa grupa ankietowanych (51 proc., spadek o 2 pkt) nie spodziewa się zmian, tyle samo osób co w sierpniu (24 proc.) liczy na poprawę stanu gospodarki, a minimalnie więcej niż miesiąc temu (15 proc., wzrost o 1 pkt) przewiduje jego pogorszenie.

Od sierpnia w zasadzie nie zmieniły się opinie Polaków o tym, jak obecnie żyje się im i ich rodzinom. Nadal nieco ponad połowa (51 proc.) uznaje poziom swego życia za przeciętny (ani dobry, ani zły), prawie jedna trzecia (31 proc.) ocenia go pozytywnie, a niemal co piąty (18 proc.) jest z niego niezadowolony. Przewidywania dotyczące ogólnych warunków życia ankietowanych i ich rodzin są gorsze niż miesiąc temu: zmalał odsetek optymistów (o 4 pkt, do 16 proc.), zwiększył się natomiast odsetek pesymistów (o 3 pkt, do 16 proc.). Ponad połowa badanych (58 proc.) sądzi, że będzie im się żyło tak samo jak obecnie.

W komentarzu do badania CBOS zaznacza, że gorsze nastroje Polaków po wakacyjnej przerwie wiążą się m.in. z sytuacją polityczną - konfliktami wewnątrz koalicji rządzącej czy atmosferą życia politycznego (np. sprawa wypowiedzi wiceszefa MON Antoniego Macierewicza, w której oskarżył część byłych szefów polskiej dyplomacji o współpracę z sowieckimi służbami specjalnymi, czy publikacji dotyczących Jacka Kuronia; "Życie Warszawy" napisało, że w esbeckich materiałach sprawy "Watra" - rozpracowania Jacka Kuronia od lat 60. do 90. - historycy znaleźli materiały dowodzące, że w latach 1985-89 Kuroń prowadził z bezpieką, podczas tzw. rozmów ostrzegawczych i przesłuchań, rozmowy mające charakter negocjacji politycznych).

"Optymizmowi zapewne też nie sprzyja koniec okresu urlopowego" - podkreśla CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w dniach 8- 11 września 2006 roku na liczącej 937 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / CBOS: pogorszyły się nastroje społeczne we wrześniu