CBOS: ptasia grypa nie przestraszyła Polaków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-11-2005, 14:03

Polacy nie boją się ptasiej grypy, nie zrezygnowali z jedzenia drobiu i rzadko szczepili się na grypę - wynika z przekazanego w piątek PAP sondażu CBOS.

Polacy nie boją się ptasiej grypy, nie zrezygnowali z jedzenia drobiu i rzadko szczepili się na grypę - wynika z przekazanego w piątek PAP sondażu CBOS.

    Dla 42 proc. Polaków ptasia grypa stanowi jedynie niewielkie zagrożenie. Poważnie obawia się jej 20 proc. ankietowanych, a 32 proc. nie widzi żadnego niebezpieczeństwa - wynika z sondażu.

    Zagrożenie ptasią grypą niemal jednakowo oceniają wszystkie grupy społeczne, niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania.

    Zdecydowana większość Polaków (86 proc.) nadal je mięso drobiowe w takich samych ilościach jak wcześniej, a jedynie co setny całkowicie z niego zrezygnował. Jak przypuszcza CBOS, może to wynikać z tego, że w Polsce nie jada się surowego drobiu, a podczas obróbki cieplnej wirus ginie.

    Zagrożenie wirusem nie wywołało masowych szczepień przeciw grypie. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zaszczepiło się 8 proc. badanych, dwie trzecie (66 proc.) nie chciało się szczepić, a tylko co czwarty (26 proc.) chciał to zrobić, ale nie miał możliwości. 

    CBOS przeprowadził badanie między 11 a 14 listopada br. na 1026-osobowej próbie mieszkańców Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane