Cechy ludzi sukcesu

MWIE
21-03-2012, 00:00

Co sprawia, że jedni zwykle dopinają swego, a inni częściej muszą pogodzić się z porażką? Źródła sukcesu nie zawsze mogą określić nawet sami zainteresowani. Odziedziczone zdolności to za mało, ważniejsze od tego, kim się jest, jest to, co i jak się robi. Mówi się, że porażka jest sierotą. Tymczasem często jest coś, co ją zapowiada. Tym czymś może być słowo „spróbuję” wypowiedziane w reakcji na nowe wyzwanie. Nie ma drugiego równie zwodniczego wyrazu. Osoba, która to wypowiada, zamiast bez zbędnego wahania podjąć się nowego zadania, daje sobie prawo do niepowodzenia. Po fakcie zawsze może powiedzieć, że przecież „próbowała”. Jak nie wpaść w tę i podobne pułapki? Listę dziewięciu rzeczy, które ludzie sukcesu robią inaczej od zwykłych zjadaczy chleba przygotował magazyn „Harvard Business Review”.

1. Są precyzyjni

Formułuj cele jasno, by zawsze wiedzieć, czy są osiągnięte, czy nie. Kiedy stawiasz przed sobą zadanie, by schudnąć, sformułuj cel jako „zrzucić 5 kilo”. To zapewni odpowiednią motywację.

2. Działają we właściwym momencie

Na raz zajmujemy się wieloma sprawami. Wtedy jednak łatwo o przeoczenie możliwości, która się przed nami otwiera. Aby ją wykorzystać, dokładnie planuj wszystkie działania, które prowadzą do osiągnięcia celu.

3. Wiedzą, ile zostało do zrobienia

Aby osiągnąć cel, musisz wiedzieć, ile jeszcze brakuje. Strategię trzeba na bieżąco dostosowywać do osiąganych postępów. Im częściej sprawdzasz wyniki, tym lepiej.

4. Myślą realnie, ale są optymistami

Realizacja stawianego przed sobą celu wymaga pozytywnego myślenia. Wiara we własne siły to klucz do motywacji. Ale uwaga! Jeżeli zlekceważysz trudności, nie przygotujesz się dobrze do wykonania zadania.

5. Są coraz lepsi

Wierzyć, że masz zdolności, by coś zrobić, to nie wszystko. Te zdolności trzeba rozwijać. Tylko w ten sposób można realizować coraz bardziej złożone wyzwania i w pełni osiągnąć swój potencjał.

6. Są wytrwali

Ludzie wytrwali częściej kończą studia i odnoszą sukcesy w pracy zawodowej. A na wytrwałość nic nie działa lepiej niż świadomość, że twoje działania są coraz bardziej skuteczne.

7. Kontrolują samych siebie

Nie ma sukcesu bez samokontroli. Ale uwaga! Bez ćwiczeń ta umiejętność zanika. Jak ją doskonalić? Pomogą w tym najdrobniejsze wyrzeczenia: rezygnacja ze słodyczy czy robienie 100 przysiadów dziennie.

8. Nie kuszą losu

Nie wierz bezgranicznie w swoje umiejętności. Lepiej nie wystawiać się na niepotrzebne pokusy. Ludzie sukcesu wiedzą, jak osiągnąć cel najkrótszą drogą i najmniejszym kosztem.

9. Skupiają się na tym, co zrobią, zamiast na tym, czego nie zrobią

Zastanawiasz się, jak rzucić palenie czy skończyć z niezdrową dietą? Aby zwiększyć swoje szanse, pomyśl, jak zastąpić złe nawyki dobrymi. Nie skupiaj się wyłącznie na negatywnych stronach.

Źródło: Blogs.hbr.org

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cechy ludzi sukcesu