CEDC przejmie spółkę Damianex

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 18-01-2002, 00:00

Central European Distribution Corporation zamierza przejąć rzeszowski Damianex. Będzie to już piąta akwizycja amerykańskiego dystrybutora alkoholi na polskim rynku. Dzięki temu sprzedaż grupy ma wzrosnąć w tym roku o ponad 250 mln zł.

Notowana na Nasdaq spółka CEDC, działająca w Polsce jako Carey Agri, podpisała list intencyjny dotyczący przejęcia rzeszowskiej hurtowni alkoholi Damianex. William V. Carey, prezes amerykańskiej firmy, liczy, że dzięki temu należąca do niego grupa dystrybutorów trunków pozyska 3,5 tys. nowych klientów.

Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca marca. Cena na razie nie jest znana. Wiadomo jedynie, że Amerykanie przejmą 100 proc. walorów Damianexu, za które zapłacą gotówką i akcjami. Będzie to już piąta akwizycja Careya. Firma przejęła już białostockie MTC, podwarszawską Piwnicę Wybornych Win, zielonogórską Jamę i olsztyński Astor. Rzeszowski dystrybutor ma umocnić pozycję CEDC, która kontroluje 17 proc. krajowego rynku alkoholi i 29 proc. rynku trunków importowanych.

— Carey Agri jest już dużą grupą dystrybutorów alkoholi, a będzie jeszcze większą. Konsolidacja w tej branży jest bardzo ważna, bo daje silniejszą pozycję w cenowych negocjacjach z odbiorcami — komentuje Jerzy Piechocki, prezydent Krajowej Izby Hurtowników Alkoholowych.

Sprzedaż Damianexu za 2001 r. wyniosła 78 mln USD (318,2 mln zł), a wynik netto sięgnął 1,3 mln USD (5,3 mln zł). Przejęcie rzeszowskiego dystrybutora pozwoli więc znacznie poprawić wyniki CEDC.

— Oczekujemy dalszego wzrostu wyników — mówi William Carey.

Amerykański dystrybutor szacuje, że przychody ze sprzedaży spółki sięgną w tym roku 242-248 mln USD (968-992 mln zł) w porównaniu ze 178 mln USD (712 mln zł) zanotowanymi w 2001 r. Zysk netto na jedną akcję wyniesie 0,71-0,75 USD (2,89-3,06 zł), a w 2001 r. sięgał 0,53 USD (2,16 zł) na akcję.

— Na rynku jest miejsce zarówno dla dużych grup hurtowników, jak i dla małych dystrybutorów, choć oczywiście tym pierwszym jest znacznie łatwiej funkcjonować — podsumowuje Jerzy Piechocki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu