Celem dla USD/PLN może być 3,97

  • PAP
opublikowano: 13-07-2021, 18:36

W przypadku kursu USD/PLN celem dla rynku może być strefa w okolicach poziomu 3,97 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB Przemysław Kwiecień. Dodał, że obecna polityka Fed oraz amerykańskiego Departamentu Skarbu wywiera pozytywny wpływ na rynki obligacji na świecie, w tym w Polsce.

fot. Chris Ratcliffe/Bloomberg

"Jeżeli popatrzymy na kurs USD/PLN to celem dla rynku może być strefa na poziomie 3,97. Ten cel może zostać osiągnięty szybciej, jeśli mocniej popsują się nastroje globalne, bo te przez dotychczasową postawę Fed były euforyczne. W przypadku eurozłotego już jesteśmy wysoko, bo poziomy powyżej 4,60 były poziomami kryzysowymi, a teraz przy euforii na Wall Street mamy już 4,57, więc nie wygląda to dobrze dla złotego. Patrząc jednak na wykres nie ma tam dużej przestrzeni na jego osłabienie" - powiedział Przemysław Kwiecień.

We wtorek nastąpiło wyraźne umocnienie dolara. Po godz. 16.00 USD/PLN zwyżkuje o 0,8 proc. do 3,869. Natomiast EUR/USD zniżkuje o 0,4 proc. do 1,181. EUR/PLN rośnie o 0,50 proc. i przekroczyło poziom 4,57.

Analityk wskazał, że umocnienie się dolara było efektem wysokiego odczytu inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Departament Pracy podał w komunikacie, że ceny konsumpcyjne w USA w czerwcu wzrosły o 0,9 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 5,4 proc. Konsensus agencji Bloomberg wskazywał na 0,5 proc. mdm i 4,9 proc. rdr.

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła 0,9 proc. mdm i 4,5 proc. rdr. Oczekiwano 0,4 proc. mdm i 4,0 proc. rdr.

"Odczyt oczywiście pozostawia otwartą dyskusję na temat tego, co Fed będzie musiał zrobić, żeby zapanować nad tą sytuacją. Do tej pory w swojej narracji Fed ignorował inflację i moim zdaniem, nie wiele się tu zmieni. Trzeba jednak pamiętać, że w porównaniu do innych walut, dyskusja o zacieśnianiu polityki pieniężnej jest obecna w USA. W głównych obszarach, takich jak strefa euro, Wlk. Brytania, Japonia temat zacieśniania polityki pieniężnej w ogóle nie istnieje" - powiedział Przemysław Kwiecień.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"Na tym tle, to co dzieje się w USA wraz z ostatnią decyzją Fedu o podniesieniu stopy oprocentowania rezerw jednak jest dla dolara korzystne. Tym samym szkodzi złotemu, bo pomimo wysokiej inflacji w Polsce, w ogóle nie przymierzamy się do podwyżek" - dodał.

RYNEK DŁUGU

Główny ekonomista XTB wskazał, że obecna polityka pieniężna i fiskalna w USA pośrednio sprzyja hamowaniu wzrostu rentowności obligacji w Polsce.

"Wydawałoby się, że przy obecnej inflacji rentowności powinny rosnąć, ale to co się stało w Stanach nie sprzyja takim wzrostom. Tam pomimo rosnącej inflacji, od tygodni obserwujemy spadek rentowności. Polityka Fedu polegająca na tym, że pomimo dużej ilości pieniądza na rynku, ten ciągle jest dodrukowywany, wraz z ograniczaniem poduszki płynnościowej przez amerykański Departament Skarbu sprawiają, że rynek został zalany pieniędzmi. To wywołało paradoks, że inflacja w USA sięgnęła 5,4 proc., a rentowności amerykańskich 10-latek nie całe 1,4 proc. To, że tych pieniędzy jest tak dużo na rynku, wywiera jednak pozytywny wpływ na inne rynki obligacji, w tym na rynek polski" - powiedział Przemysław Kwiecień.

We wtorek po południu rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich były 0,1 pb niżej na poziomie 1,351 proc., a niemieckich traciły 0,5 pb do -0,304 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane