Czytasz dzięki

Cellnex kupi maszty Playa

opublikowano: 25-10-2020, 22:00

Inwestor zarządzający infrastrukturą telekomunikacyjną ma za 3,7 mld zł przejąć 60 proc. w spółce Playa.

Francuski Iliad zawarł porozumienie z firmą Cellnex, na mocy którego sprzeda jej 60 proc. udziałów w spółce zarządzającej pasywną częścią infrastruktury mobilnej Playa. Wartość transakcji ma wynieść 804 mln EUR, czyli prawie 3,7 mld zł. Pieniądze te mają trafić do polskiego operatora, który „wchodzi w nowy cykl biznesowy, związany z zakupem częstotliwości 5G, zagęszczeniem sieci mobilnej i planowanym wejściem w rynek stacjonarny”, jak podaje Iliad w komunikacie. Przedmiotem polskiej transakcji będzie ponad 7 tys. wież i masztów Playa. Iliad zamierza uruchomić program budowy około 5 tys. nowych. Co najmniej 1,5 tys. z nich grupa chce wybudować kosztem 400 mln EUR w ramach partnerstwa z Cellnexem.

Formalnie do wejścia Cellnexu w infrastrukturę Playa będzie mogło dojść dopiero po tym, jak stanie się on częścią grupy Iliad. Francuzi oczekują, że do finalizacji transakcji dojdzie w pierwszej połowie przyszłego roku. Iliad ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Playa 21 września — po tym, jak dogadał się z głównymi akcjonariuszami spółki w sprawie przejęcia ich pakietów. Płaci 39 zł za akcję, co oznacza wycenę Playa na poziomie 9,93 mld zł. Jeśli wezwanie, w którym zapisy przyjmowane są do 17 listopada, zakończy się powodzeniem, Play zniknie z GPW. Kupca na infrastrukturę mobilną oficjalnie poszukuje też Polkomtel, operator sieci Plus z grupy Cyfrowego Polsatu. Analitycy giełdowi szacowali, że cała spółka infrastrukturalna Polkomtela może być warta nawet 4,4-6 mld zł, ale najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest sprzedaż jedynie pakietu mniejszościowego. Zainteresowane oprócz Cellnexu mogą być inne spółki z branży tzw. TowerCo, czyli m.in. grupa American Tower, a także Emitel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane