Celnicy będą strzelać

Jarosław Królak
opublikowano: 23-08-2010, 00:00

W tym roku 1165 pistoletów i 76 strzelb trafi do celników. Ale na razie nie mogą ich użyć.

W tym roku 1165 pistoletów i 76 strzelb trafi do celników. Ale na razie nie mogą ich użyć.

Przemytnicy powinni mieć się na baczności. Ministerstwo Finansów (MF) rozstrzygnęło przetargi na broń palną dla Służby Celnej (SC). Najwięcej broni dostarczy Bumar. Firma wyposaży celników w 1165 pistoletów samopowtarzalnych Walter kal. 9 mm. Zarobi na tym prawie 3 mln zł. Przetarg na 76 strzelb gładkolufowych wygrała firma Kaliber. Za dostawę strzelb Akkar wraz z amunicją otrzyma 327,3 tys. zł. Kontrakt na dostawę dodatkowej amunicji padł łupem Fabryki Amunicji Myśliwskiej FAM — Pionki. Dostaną 157 tys. zł.

Po co celnikom takie uzbrojenie? Resort finansów precyzyjnie to wyjaśnia.

— Potrzeba wyposażenia celników w broń palną jest związana ze szczególnym charakterem ich działań. Możliwość użycia broni palnej ograniczona jest tylko do sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia funkcjonariusza. W praktyce takie sytuacje mogą mieć miejsce zwłaszcza przy przeprowadzaniu nocnych kontroli w obszarze przygranicznym. Zagrożenia dla celników pojawiają się przede wszystkim podczas ścigania przestępstw popełnianych przez zorganizowane grupy przestępcze, związanych z obrotem paliwami, przemytem towarów akcyzowych — tłumaczy Magdalena Kobos, rzeczniczka MF.

Nasza wschodnia granica (i północna z okręgiem kaliningradzkim) jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej. Polska jest zobowiązana do jej ochrony, szczególnie do zwalczania przemytu (głównie papierosów) uderzającego w budżet unijny oraz polski. Na obszarze kraju celnicy walczą z przekrętami paliwowymi.

Zakupiona broń znajdzie się jeszcze w tym roku w magazynach MF. Rozdzielona zostanie między 16 izb celnych, jednak celnicy będą mogli jej używać dopiero od przyszłego roku.

— Uprawnienie do używania broni palnej przez celników wprowadza ustawa o SC. Obecnie trwają prace nad przepisami wykonawczymi, których wprowadzenie planowane jest w 2011 r. Broń będzie używana w wyjątkowych przypadkach, gdy nie wystarczą środki przymusu bezpośredniego lub gdy ich użycie nie będzie możliwe — mówi Magdalena Kobos.

Podkreśla, że w zdecydowanej większości krajów europejskich celnicy od dawna posiadają broń palną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Celnicy będą strzelać