Celon pędzi na giełdę

AT
opublikowano: 23-02-2011, 00:00

Nowe leki, kolejne badania i ekspansja na nowe rynki — oto plany farmaceutycznej spółki.

Nowe leki, kolejne badania i ekspansja na nowe rynki — oto plany farmaceutycznej spółki.

Celon Parama to firma, którą warto zapamiętać. Podwarszawska spółka jest producentem leków generycznych stosowanych w leczeniu nowotworów, chorób serca i układu nerwowego, z około 50 mln zł rocznych przychodów. Sporo inwestuje — w ubiegłym tygodniu oddała do użytku zakład produkcyjny, który kosztował 30 mln zł.

— Z pomocą przyszła Unia Europejska, która wsparła kilkanaście naszych projektów. Jesteśmy największym beneficjentem Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka: do tej pory podpisaliśmy umowy na 70 mln zł dotacji — informuje Maciej Wieczorek.

Działalność badawczo-rozwojowa jest największym atutem spółki. W ubiegłym roku rozbudowała centrum, w którym nad nowymi lekami pracuje ponad 40 naukowców. Prowadzi badania nad 17 preparatami, z czego 11 to leki innowacyjne. To czasochłonny i kosztowny proces — wprowadzenie leku innowacyjnego na rynek kosztuje od kilkuset milionów do kilku miliardów USD, ale i szansa na miliardowe zyski. Z ubiegłorocznych wyników prezes jest zadowolony. Nie chce ich ujawniać, bo w planach ma wprowadzenie firmy na GPW.

— Może uda się nam wejść na giełdę jeszcze w tym roku. Jeśli nie, to w pierwszym półroczu przyszłego. Będzie to konieczne, ponieważ dotacje i kapitał własny się kiedyś skończą, a badania nad lekami są studnią bez dna. Chcemy uzyskać 100- -120 mln zł, z czego 70-80 mln przeznaczymy na badania, a pozostałą część na ekspansję na nowe rynki — dodaje Maciej Wieczorek.

Będzie to Rosja i Rumunia, gdzie spółka kończy procesy rejestracyjne, m.in. na ostatnio wprowadzony lek na AIDS. Obecnie sprzedaje produkty do Czech, Słowacji i Turcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu