Cena euro będzie spadać

Mariusz Potaczała
21-08-2000, 00:00

Cena euro będzie spadać

Notowania europejskiej waluty w minionym tygodniu potwierdziły krótkoterminową prognozę TMS o wzroście kursu EUR/USD powyżej 0,9150.

Wsparcia wspólnej walucie udzielił wzrost oczekiwań inwestorów na podwyżkę stóp procentowych w strefie euro. Spekulacje rozpoczęły się po publikacji w poniedziałek danych o wzroście cen niemieckich hurtowników, które okazały się najwyższe od kilku lat. Dalsza zwyżka notowań euro to rezultat oczekiwań na zharmonizowany wskaźnik CPI w Eurolandzie. Inflacja w lipcu osiągnęła zgodnie z oczekiwaniami poziom 2,4 proc. licząc rok do roku. Warto odnotować fakt, że po raz pierwszy w historii wspólnej waluty, wskaźnik inflacji wszystkich krajów Unii przekroczył bądź był równy referencyjnemu poziomowi stabilności cenowej ECB (2,0 proc.). Najbliższe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego zapowiedziano na 31 sierpnia, a rynek zdyskontował już podwyżkę rzędu 25-50 pkt bazowych. TMS nie spodziewa się jednak podniesienia stóp na najbliższym spotkaniu. Bardziej realny termin to połowa września.

SYTUACJA w USA jest zupełnie inna — już ubiegłotygodniowe dane gospodarcze utwierdziły nas w przekonaniu, że 22 sierpnia Fed nie zdecyduje się na zwiększenie oprocentowania.

Dobrą informacją dla euro okazały się kolejne pogłoski o zakupach wspólnej waluty przez BundesBank. W ciągu tygodnia zakończono przetargi na niemieckie licencje UMTS, które wyceniono na łączną kwotę 99 mld DEM, co także uznać należy za poważną przesłankę wzrostu euro.

OBSERWOWANE w minionym tygodniu wzrosty europejskiej waluty to zdaniem TMS jedynie ruch korekcyjny. Już w piątek, po stosunkowo dobrych danych dotyczących amerykańskiego deficytu handlowego (wyniósł on 30,62 mld USD wobec oczekiwanych 31,5 mld USD), dolar zyskał na wartości wobec euro. TMS oczekuje w nadchodzących dniach spadku EUR/USD do 0,9000, a po przebiciu docelowo do 0,8950. Kluczowymi informacjami w kalendarzu wydarzeń będzie wtorkowa publikacja niemieckiego wskaźnika koniunktury IFO, dane o dynamice produkcji przemysłowej w Eurolandzie (środa), dynamika zamówień na dobra trwałego użytku w USA (czwartek).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Cena euro będzie spadać