Cena złota coraz bliżej szczytów

Michał Fronc, DM TMS Brokers
opublikowano: 24-02-2011, 00:00

Trwające od kilku tygodni zamieszki w północnej Afryce oraz narastające napięcie na Bliskim Wschodzie przekładają się na wzrost awersji do ryzyka wśród światowych inwestorów. Wprawdzie nie można w tej sytuacji mówić o wyprzedaży bardziej ryzykownych aktywów na skalę, jaka miała miejsce chociażby na wiosnę 2010 roku pod wpływem wydarzeń w Grecji, jednak widoczny jest w ostatnim czasie ewidentnie wyższy popyt na aktywa uchodzące za bezpieczną przystań. Zyskuje frank szwajcarski, drożeją amerykańskie obligacje, rośnie również cena złota.

Notowania kruszcu pod koniec 2010 roku wyhamowały wcześniejsze imponujące wzrosty. Cena złota ustanowiła nowe historyczne maksimum na poziomie 1430 USD za uncję. Od tamtej pory cena skorygowała się, dochodząc pod koniec stycznia do 1310 USD za uncję. Od początku lutego kurs złota wzrósł o blisko 8 proc., a dalszą zwyżkę ograniczył poziom 1410 USD. Wzrosty napędzane są przez rosnącą niepewność wynikającą z wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Wśród czynników odpowiadających za podrożenie złota rzadziej w ostatnim czasie wymienia się narastającą presję inflacyjną, co może być lekko zaskakujące. W momencie, gdy złoto w 2009 roku rozpoczynało dynamiczne wzrosty, groźba inflacji, pomimo braku jakichkolwiek oznak, stanowiła główny argument usprawiedliwiający zwiększony popyt na kruszec. Obecnie światowe gospodarki stoją przed realnym i tym samym znacznie większym zagrożeniem wzrostu cen, co w zdecydowanie bardziej wiarygodny sposób uzasadniałoby inwestowanie w złoto jako alternatywę dla pieniądza, niż miało to miejsce półtora roku wcześniej.

Nawet jeśli problemy na Bliskim Wschodzie szybko rozwiązałyby się (póki co mało na to wskazuje), to narastająca presja inflacyjna stanowiłaby wystarczający argument wspierający dalsze wzrosty na rynku złota z realną perspektywą ustanowienia nowych historycznych szczytów.

Michał Fronc

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Fronc, DM TMS Brokers

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Cena złota coraz bliżej szczytów