Cenne certyfikaty

DCZ
opublikowano: 30-01-2009, 00:00

Coraz wiecej polskich pracodawców sponsoruje pracownikom zdobywanie międzynarodowych certyfikatów.

Coraz wiecej polskich pracodawców sponsoruje pracownikom zdobywanie międzynarodowych certyfikatów.

W Polsce jest około tysiąc członków ACCA, a kolejne 2,5 tys. zdobywa te kwalifikacje z zakresu zarządzania finansami. Poza rachunkowością finansową i audytem kurs ACCA zawiera też elementy rachunkowości zarządczej. Certyfikat daje możliwość pracy w sektorze korporacyjnym, publicznym, w usługach finansowych i audycie.

Duże projekty, szczególnie finansowane przez Unię, spopularyzowały też w Polsce międzynarodowy certyfikat CIA, potwierdzający kwalifikacje wewnętrznego audytora. W ofertach pracy fundusze inwestycyjne zaczynają wśród wymagań wymieniać także certyfikat CFA, dotyczący kwalifikacji analityków finansowych. Coraz bardziej liczy się też CGAP, czyli kwalifikacja z audytu wewnętrznego w sektorze publicznym. W takich instytucjach w Polsce jest obecnie około 200 wakatów na stanowiskach audytorów wewnętrznych.

Pracodawcy coraz częściej opłacają pracownikom takie szkolenia. Ponad 70 proc. uczestników programów ACCA i CIMA korzysta z finansowania przez firmy. Ale czy podczas recesji nie będą ograniczały inwestowania w taką edukację swoich ludzi?

— Kwalifikacje profesjonalne to nie są zwykłe szkolenia, tylko długoterminowe programy uzupełnione o zewnętrzną międzynarodową certyfikację. Osoby, które je podjęły, i pracodawcy, którzy zdecydowali się kształcić z tego zakresu pracowników, wiedzą, że to, czego uczestnicy dowiedzą się podczas nauki, bezpośrednio przełoży się na bardziej efektywne działanie firmy. Ta wiedza jest niezastąpiona i bardzo rzadka w Polsce — twierdzi Wojciech Kryński, dyrektor zarządzający BPP Professional Education.

Takie profesjonalne programy są porównywane z najlepszymi międzynarodowymi programami MBA. A nawet mają przewagę: ujednolicony na całym świecie program i międzynarodową rozpoznawalność.

Wybrane certyfikaty

ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) — kwalifikacja zawodowa z finansów, audytu i zarządzania

CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) — kwalifikacja zawodowa z rachunkowości zarządczej.

CFA (Chartered Financial Analyst) kwalifikacja zawodowa z zarządzania inwestycyjnego.

CIA (Certified Internal Auditor) — kwalifikacja zawodowa z zasad i praktyk audytu wewnętrznego.

CGAP (Certified Government Auditing Professional) — kwalifikacja z audytu wewnętrznego w sektorze publicznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane