Centernet szuka pieniędzy

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 02-12-2008, 06:35

Operator komórkowy Romana Karkosika może mieć problem ze sfinansowaniem działalności. Jeden z potencjalnych rywali proponuje mu konsolidację.

Centernet, piąty operator komórkowy, w ciągu ostatnich miesięcy podpisał wiele umów na dostawę sprzętu, połączenie do sieci działającego już operatora, budowę sieci sprzedaży. Wszystko jest na dobrej drodze do rozpoczęcia działalności, co powinno nastąpić najpóźniej do końca marca 2009 r. Jest tylko jedno pytanie – czy Centernet na to stać? Wygląda na to, że nie bardzo. Centernet ma na razie zapewnione 18 mln zł finansowania od właściciela – NFI Midas. Szacuje, że będzie potrzebował 500 mln zł na całość inwestycji w ciągu kilku lat. Eksperci mówią zgodnie: to za mało.

 „Rozłożenie kosztów w czasie, kredyty kupieckie i równolegle prowadzone z inwestorami finansowymi oraz branżowymi rozmowy stanowią razem alternatywę dla niemożliwych do uzyskania, pani zdaniem, kredytów bankowych” – napisał w odpowiedzi na nasze pytania Jacek Felczykowski, prezes NFI Midas.

- Tego projektu nie da się zrobić bez zewnętrznego inwestora. Nawet nie da się go zacząć, bo na początku trzeba zaciągać wielomilionowe zobowiązania, które ktoś musi gwarantować – mówi Leszek Siwek, członek zarządu Mobylandu, także wchodzącego na rynek telefonii komórkowej.

Teoretycznie mógłby być nim Roman Karkosik, znany inwestor giełdowy. NFI zapewnia, że jego udziałowiec jest gotów zapewnić finansowanie. Ale kapitalizacja spółek giełdowych Romana Karkosika poleciała w ciągu ostatnich miesięcy na łeb na szyję. Z zewnętrznym inwestorem też może być krucho. Rynek cierpi na drastyczny niedostatek kapitału, a na sprzedaż jest operator sieci Play, który daje znacznie większe szanse na szybki zwrot z kapitału.

- Jeżeli nie uda się nam pozyskać inwestora, uważam, że powinno dojść do konsolidacji. Wyobrażam sobie, że można połączyć Centernet, Mobyland i Aero2 [spółka, która ma dostać częstotliwości 900 MHz w ramach niedawnego przetargu – red.] – mówi Leszek Siwek.

 Więcej w dzisiejszym „Pulsie Biznesu”.

Magdalena Wierzchowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane