Centertel będzie zarabiał na TP SA

Tomasz Siemieniec
07-10-1998, 00:00

Centertel będzie zarabiał na TP SA

Centertel, właściciel jedynej w Polsce telekomunikacyjnej komórkowej sieci analogowej NMT 450 i sieci cyfrowej DCS 1800 będzie w przyszłości zarabiał na dzierżawie łączy Telekomunikacji Polskiej. Szefowie Centertela nie wykluczają również wspólnego przedsięwzięcia z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Centertel zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości umożliwi swoim klientom przejście z analogowego systemu NMT 450 na cyfrowe DCS 1800 i GSM 900. Firma liczy bowiem na otrzymanie już w 1999 r. koncesji na trzecią w Polsce sieć GSM 900. Dla analogowego systemu NMT, uznanego już za przestarzały, mają też w Centertelu zupełnie nowe zastosowanie.

Centertel prowadzi ze swoim największym akcjonariuszem —Telekomunikacją Polską — program testowy, który prawdopodobnie zaowocuje podpisaniem umowy o współpracy. Narodowemu operatorowi zależy na wykorzystaniu systemu radiodostępu i stacji nadawczych Centertela do podłączania własnych abonentów do sieci stacjonarnej. Radiolinie operatora komórkowego miałyby ułatwić i przyspieszyć podłączanie nowych abonentów na terenach o niskiej gęstości zaludnienia — tam, gdzie tradycyjny sposób jest mało opłacalny.

— Prace testowe nad zastosowaniem naszych systemów przez TP SA są prowadzone w okręgach gdańskim i poznańskim. Jeśli wyniki usatysfakcjonują publicznego operatora, to prawdopodobnie podpiszemy kontrakt o zasięgu ogólnokrajowym — mówi Jacek Kalinowski z Centertela.

Głównie dlatego nakłady inwestycyjne na system NMT wzrosną w 2000 roku o 14 mln zł w porównaniu z 1999 rokiem. Pieniądze zostaną wykorzystane na modernizację sieci NMT.

Planowana współpraca z towarzystwami ubezpieczeniowymi ma polegać na stworzeniu konkurencyjnego do GPS systemu monitoringu położenia samochodów.

— Jedno z dużych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce pracuje z Centertelem nad uruchomieniem takiego systemu — ujawnia jedynie Jacek Kalinowski.

System miałby polegać na montowaniu w samochodach telefonu komórkowego, który będzie stale połączony ze stacją bazową Centertela. W ten sposób można by szybko lokalizować np. skradzione pojazdy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Centertel będzie zarabiał na TP SA